Almanya, Afganistan’daki Asker Sayısını Artırıyor

Almanya NATO misyonu kapsamında Afganistan’da bulundurduğu asker sayısını bin 300’e çıkarıyor

, 0 Yorum

Taliban, ABD liderliğindeki NATO üyelerinin Afganistan hükumetinin yapmış olduğu açıklamaların ve eylemlerinin çelişkisi hakkında beyanat vererek, 17 yıllık savaşta Amerikan kuvvetleri ve destekcileri Afganistan’da ciddi kayıplar verdi dedi.

Alman hükumeti yurt dışındaki askeri varlığını artırma planını onayladı.

7 Mart tarihinde onaylanan ve ‘savunma projesinin’ bir parçası olan bu plana göre, Afganistan’daki Alman askerlerinin sayısı üçte bir oranında artırılarak bin 300’e yükseltilecek.

Afganistan’da Taliban grubunun 2014 yılından bu yana Batı tarafından desteklenen Kabil hükümetine yönelik saldırılarının yoğunlaştığı görülüyor.

Alman Savunma Bakanlığı, Afganistan’daki asker sayısını artırmak için Kabil hükümetinden reformların hızlandırılmasını istedi.

NATO ve ABD’nin Taliban ile barış müzakereleri yapma girişimlerine karşılık asker sayılarının artırılması ters orantılı olarak görüldü.

Taliban Hareketinden yapılan açıklamalarda ABD liderliğindeki koalisyon üyelerinin asker sayılarını artırmalarının barış mı ? yoksa savaş mı ? istediklerine karar vermeleri gerektiği yönün de oldu.

2001 yılından beri Afganistan’daki NATO misyonunun önemli üyesi olan Alman ordusunun yönetimi Mezar-ı Şerif şehrindedir. Aynı zamanda Kunduz şehrinde de Almanya’nın büyük bir askeri üssü bulunuyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN