28 Şubat ve Yargı Mağdurlarına Yeni Yasal Düzenleme

İslami kimlikleri yüzünden, 28 Şubat darbesi sonrası brifingli yargı kararları ile zindanlara hapsedilen ve İslami hassasiyete sahip cebir ve şiddete bulaşmadan fikrini beyan eden yüzlerce masum Müslüman halen zindanlarda tutuluyor.

, 0 Yorum

İslami kimlikleri yüzünden, 28 Şubat darbesi sonrası brifingli yargı kararları ile zindanlara hapsedilen ve İslami hassasiyete sahip cebir ve şiddete bulaşmadan fikrini beyan eden yüzlerce masum Müslüman halen zindanlarda tutuluyor.

Adalet Bakanlığı’na bağlı 7 kişilik komisyon kanuni düzenlemenin alt yapısı için çalışmalara başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Şubat mağdurları için adım atılacağını müjdelemesinin ardından gözlerin çevrildiği Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan komisyonun da detayları netleşmeye başladı. Yeni Şafak’ın ulaştığı bilgilere göre, sözkonusu komisyon kanuni düzenlemenin altyapısını oluşturacak.

Yeniden Yargılama Talebi

Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan bir komisyonla 25 yıldır FETÖ elebaşlarının tetikçilik yaptığı göstermelik suçlar sebebiyle cezaevinde tutulan 28 Şubat mağdurlarının mağduriyetlerinin çözüleceğini müjdelemişti. Komisyon tarafından binlerce insanın hayatını karartan yüzlercesini cezaevinde çürüten 28 Şubat sürecinde işkence altında hiç gerçekleşmemiş suçları dahi kabul etmek zorunda kalan mağdurlarına yönelik haksızlığın önlenmesi için gerekli kanuni düzenlemenin altyapısının oluşturulacağı öğrenildi.

Komisyon çalışmasını tamamladığında mağdur yakınlarının sürekli dile getirdiği üzere af yerine yeniden yargılamaların önü açılacak.7 kişilik komisyonun mağduriyetlere hukuki zeminde çözüm bulmak için çalıştığı ifade edilirken komisyon çalışmalarının bir rapor halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacağı da öğrenildi.

Yargıtay’da 28 Şubat Kafası

“FETÖ” ve Ulusalcıların kumpasları sonucu zindanlara atılan Müslümanların dosyası, Yargıtay tarafından göz göre göre onandı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Hizb-ut Tahrir davasında 105 kişiye istenen 660 yıllık cezayı onadı.

Hizb-ut Tahrir’e son 17 senede ise toplam 1828 yıl hapis cezası verildi.

Yargıtay 105 Kişiye 660 Yıl Cezayı Onadı

“FETÖ” ve Ergenekon “ETÖ” kumpasları ile yargılanan Hizb-ut Tahrir davalarından çıkan kararlar, evlere ateş düşürüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), ve hukukçuların hazırladığı Hizb-ut Tahrir’in silahsız olduğunu, fikri ve siyasi yönde mücadele ettiğineyönelik resmi yazılarını hiçe sayan Yargıtay, Hizb-ut Tahrir davasında 105 kişiye 660 yıllık cezayı onadı. 54 yıldır ülkemizde yürütülen İslâmî faaliyetlerde öncü rol oynayan Hizb-ut Tahrir’e son 17 senede ise, 400 mazluma toplam 1828 yıl hapis cezası verildi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN