Abbas “Yüzyılın Tokadını” Yaladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı başkent Paris’teki Elysee Sarayı’nda kabul etti.

, 0 Yorum

ABD’nin para yardımlarını kesmesi ve yaptırım tehditleri karşısında u dönüşü yapan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “İsrail” ile açık veya gizli müzakerelere başlamaya hazır olduklarını söyledi. ABD’nin “İsrail”-Filistin meselesinin çözümü için hazırladığı “Yüzyılın Anlaşması” adlı planı, “Yüzyılın Tokadı” diye adlandıran Abbas, bu ‘U Dönüşü’ ile atılan tokadı yaladı eleştirilerinin hedefine oturdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı başkent Paris’teki Elysee Sarayı’nda kabul etti.

Abbas görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), ABD ve Rusya’nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü’ne işaret ederek, “İsrail” ile Ortadoğu Dörtlüsü ve diğer ülkelerin ara buluculuğuyla açık veya gizli müzakerelere başlamaya hazırız.” dedi.

Ortadoğu Dörtlüsü’ne bazı Arap ülkelerinin de katılabileceğini kaydeden Abbas, bu görüşmelerin sadece ABD’nin arabuluculuğuna bırakılamayacağını vurguladı.

Müzakereleri “İsrail” Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun akamete uğrattığını vurgulayan Abbas, “Filistin tarafı hiçbir zaman müzakereleri reddetmedi.” ifadesini kullandı.

ABD’nin BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) mali yardımları tamamen durdurma kararına da değinen Abbas, ABD’nin finansmanı kesmesinin ardından UNRWA’yı destekleme konusunda uluslararası tartışmalar olduğunu ve Avrupa ülkelerinin bu konuya ihtimam gösterdiğini dile getirdi.

Fransız basınında çıkan haberlerde, ABD tarafından giderek artan bir şekilde baskı altında tutulan Filistin yönetimininin, başta Fransa olmak üzere AB’den destek arayışı içinde olduğu ve bu yüzden Paris ziyaretinin gerçekleştiği yorumu yapıldı.

ABD İle Gerginlik

ABD yönetimi son olarak BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) yaptığı mali yardımları tamamen durdurma kararı almıştı. Washington ayrıca, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Washington’daki ofisinin kapatılacağını açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump da yaptığı açıklamada, Filistin yönetimi ABD’nin ara buluculuğunda “İsrail” ile yapılması öngörülen barış görüşmelerine katılmayı kabul edinceye kadar Filistin’e mali yardımda bulunmayacaklarını bildirmişti.Trump yönetimi, “Yüzyılın Anlaşması” diye nitelendirilen ve “İsrail”-Filistin meselesini çözüme kavuşturmayı amaçlayan bir plan üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, planı “yüzyılın tokadı” olarak nitelemiş ve Amerikalı yetkililerle görüşmeyi reddetmişti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN