ABD Binlerce Tır Silah Verdiği PKK’nın Türkiye’ye Yönelik Saldırılarını Kınadı

PKK/YPG’ye yönelik binlerce tır dolusu silah yardımı yapan ABD, yaptığı açıklamada; Kilis’e atılan roketler konusunda “Türkiye’ye yönelik tüm PKK saldırılarını kınıyoruz” dedi.

, 0 Yorum

PKK/YPG’ye yönelik binlerce tır dolusu silah yardımı yapan ABD, yaptığı açıklamada; Kilis’e atılan roketler konusunda “Türkiye’ye yönelik tüm PKK saldırılarını kınıyoruz” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un haftalık basın toplantısında konuşan ABD Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Kenneth McKenzie’ye, Kilis’e atılan ve son iki günde 17 yaşındaki genç bir kızın ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açan roketler soruldu.

McKenzie, atılan roketlerden haberi olmadığını ifade ettikten sonra “Ancak Türkiye’ye yönelik yapılan tüm PKK saldırılarını kınıyoruz” dedi.

Kilis ve Hatay’a 6 Roket Atıldı: 11 Yaralı

Bugün Kilis’e iki roket atılmış, roketlerden birisi Kilis’in Cumhuriyet Caddesi’nde bulunan tarihi bir handaki restorana, diğeri ise Polatpaşa Mahallesi Ortaokul Caddesi’nde bulunan bir eve isabet etmişti.

Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, 4’ü restoranda 1’i evde olmak üzere 5 kişinin yaralandığını açıkladı.

Vali Tekinarslan “Bunlar 15- 20 kilometrelik menzilleri olan roketler. Geliş yerleri hepsi tespit edildi. Anında karşılık verildi” dedi.

Öte yandan Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki asri mezarlığa da aynı dakikalarda Afrin’den atılan bir roket düştü. Olayda yaralanan olmadı.

Son alınan bilgiler sonucunda 6 roket’in, Kilis ve Hatay’a düştüğü ve saldırılarda, 1’i ağır 11 kişinin yaralandığı bildirildi.

ABD Ordusu: ‘Menbiç’ten Çekilmeyi Düşünmüyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamalarda, Zeytin Dalı Harekâtı’nın Menbiç’e de uzanabileceğini işaret etmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Cumartesi günü yaptığı açıklamada “ABD, Menbiç’ten derhal çekilmeli” demişti.

ABD Başkanı Donald Trump da Erdoğan’a Afrin’deki operasyonlarını yavaşlatması çağrısında bulunmuş ve Türkiye’deki Amerikan karşıtı “yıkıcı ve yanlış” söylemlerden endişe duyduğunu söylemişti.

Amerikan CNN televizyonuna konuşan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel ise, ABD askerlerinin Suriye’nin Menbiç bölgesinden çekilmeyeceğini söyledi.

Suriye’nin Kuzey’inde 2 bin askeri personeli bulunan ABD’nin, General Votel aracılığıyla “Menbiç’ten çekilmeyi düşünmüyoruz” mesajı verdi.

ABD, PKK/YPG’ye 4.900 Tır Silah Yardımı Yaptı

ABD, şimdiye kadar ana omurgasını PKK/YPG’nin oluşturduğu DSG’ye, 4.900 tır ağır silah ve zırhlı araç gönderdi.

ABD, 2018 yılı bütçesinde bölgedeki faaliyetler için 500 milyon dolar ayırırken, PKK/YPG’ye 5 bin AK-47 sevk edileceği de bildirildi.”

Türkiye’nin terör listesinde bulunan PKK/YPG ile mücadelesi 40 yıldır devam ediyor ve bu mücadelede binlerce sivil ve askeri kayıplar yaşandı.

ABD’nin PKK/YPG’ye para ve silah sevkiyatına devam etmesine rağmen Türkiye, ABD ile ilişkilerini stratejik ortaklık, dost ve müttefik adı altında çok yakın bir şekilde sürdürüyor.

Bölge de terörü besleyen, finanse eden ve onunla işbirliği yapan ABD ve İngiltere’dir. Türkiye terörle mücadele yürütürken terörün başı ABD’yi dost ve müttefik görmeye devam ettiği müddetçe bölgede silahlar susmayacak, acılar, kan ve gözyaşı da son bulmayacaktır.

Güvenlik uzmanları son zamanlarda PKK’nın Türkiye’ye doğrulttuğu silahların ABD’nin verdiği silahlar olduğuna dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN