ABD: “İdlib’i Alın Ama Kimyasal Kullanmayın”

ABD, son zamanlarda ‘kimyasal kullanımı’ polemiği ile kamuoyunu meşgul ederken, İdlib’in işgali için Esed ve sahadaki destekçileri Rusya ve İran’a yeşil ışık yakıyor.

, 0 Yorum

ABD, uzun süredir “Kimyasal kullanımı” ile ilgili söylemlerini artırıp Suriye halkının yanında olduğu görüntüsünü verse de, Washington’dan gelen açıklama, İdlib’e planlanan operasyon ile Esed muhalefetine son darbenin vurulması için ABD’nin yeşil ışık yaktığını belgeliyor. Astana Üçlüsü Rusya, Türkiye ve İran’ın adım adım planlanan operasyonun son merhalesine yaklaştıkları ve 7 Eylül’de İran’da yapılacak toplantı ile harekâtın başlaması için kesin kararın verileceği düşünülüyor.

Trump, Suriye’de yaşanan kimyasal saldırılar sonrası Esed için “hayvan” ifadesini kullanırken, dünkü attığı tweet’te ise Esed’e “Suriye Cumhurbaşkanı” ifadesini kullanmıştı. İfadelerin değişimi ile Suriye sahasındaki aktörlerin tümünün aslında 8 yıldır halkını acımasızca katleden diktatörü ayakta tutmak ve zulme karşı ayaklanan halkın devrimini İdlib’de sona erdirmek için gün saydıklarını ortaya koyuyor.

İşte ABD’nin İdlib Operasyonu İçin Esed, Rusya Ve İran’a Yeşil Işık Yaktığı İfadeler

ABD: “Suriye’de Kimyasal Silah Kullanılırsa Gereken Karşılığı Veririz

ABD BM Daimi Temsilcisi Haley’in ifadeleri:

Rusya’nın ve Suriye’nin saldırı konusunda muhalifleri suçladığını belirten Haley, “Esed, kendi halkının üzerine kimyasal silahla saldırmadan önce her zaman tam olarak bu formülü uyguluyor. Burada, Başkan Trump’ın İran, Rusya ve Esed’e ‘oraya gitmeyin, bunu kabul edemeyiz’ dediğini görüyorsunuz. Eğer Suriye’yi ele geçirme yoluna devam etmek istiyorlarsa, bunu yapabilirler. Ama kimyasal silah kullanarak değil. Kendi halkına (kimyasal) saldırı yapamazlar ve biz bunu karşılıksız bırakmayız. Suriye’de kimyasal silah kullanılırsa, bunu kimin kullanacağını kesinlikle biz biliyoruz” diye konuştu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley: Suriye’de kimyasal silah kullanılırsa, bunu kimin kullanacağını kesinlikle biz biliyoruz.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İdlib’de olası bir kimyasal saldırı ihtimaline ilişkin, “Kimyasal silah kullanılana kadar kenarda durup beklemeyeceğiz. Bu konuda Başkan (Donald Trump) da kamuoyu önünde açıkça konuşarak eğer kimyasal silah kullanılırsa, ABD karşılık verecek demek istedi” dedi.

BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) eylül ayı dönem başkanlığını üstlenen ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, Genel Sekreterlik binasında konseyin çalışma takvimini açıkladı ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Haley, Rusya’nın hava saldırısı başlattığı Suriye’nin İdlib kentinde Suriye hükümetine ‘kimyasal silah kullanmaması konusunda uyarılarda’ bulundu.

‘Cuma Günü BMGK’yı Toplayacağız’

Suriye’de bir trajedinin yaşandığını ve halkın zaten yeterince acı çektiğini söyleyen Haley, burada olası bir kimyasal silah kullanımı konusunu görüşmek üzere cuma günü BMGK’yi toplayacaklarını söyledi.

Haley, “Kimyasal silah kullanılana kadar kenarda durup beklemeyeceğiz. Bu konuda Başkan (Donald Trump) da kamuoyu önünde açıkça konuşarak eğer kimyasal silah kullanılırsa, ABD karşılık verecek demek istedi” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN