ABD İle AB Arasında Ticari Savaş Kızışıyor

Avrupa Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki tansiyon yükseliyor. AB Komisyonu, Başkan Trump’ın vergi kararından sonra ilk karşı hamlesini yaptı.

, 0 Yorum

Avrupa Birliği’nin Trump Yönetiminin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamayı planladığı ilave gümrük vergilerine karşı misilleme listesinde, fıstık ezmesi, portakal suyu, tütün, kot pantolon, motosiklet ve çeşitli çelik ürünler yer aldı.

Avrupa Birliği 10 sayfalık vergi listesi açıkladı. AB, mısır, barbunya, pirinç, fıstık ezmesi, portakal suyu, ayakkabı, motosiklet, çelik ve tütün mamullerinin de arasında bulunduğu ürünlere yüzde 25 vergi uygulayacağını planladığını ilan etti.

AB, Washington Yönetiminin ek gümrük vergilerine karşı adım atacağını söylemişti.

ABD’ye ticaret ve askeri alanlarda adil davranan ‘gerçek dostlara’ büyük esneklik gösterileceğini söyleyen Donald Trump, Kanada ve Meksika’nın devam eden Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması NAFTA müzakereleri nedeniyle şimdilik söz konusu vergilerden muaf tutulacağını bildirmişti. ABD tarafından muaf tutulacak ülkeler arasına Avustralya da var.

Avrupa Birliği Ülkeleri, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti tanıyan kararının ardından yapılan Birleşmiş Milletler oylamasında da yalnız bırakarak kararın geri çekilmesini oylamıştı.

Çin’den Trump’ın Savaş Kararına Cevap: Sonuçları Ağır Olur

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘çelik ve alüminyum ithalatına ek vergi getirme kararı’ hakkında önceki hafta bir açıklama yapmıştı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Yesui, konuya ilişkin açıklamasında ‘Çin’in çıkarları zarar görürse oturup izleyecek değiliz’ şeklinde konuştu.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Yesui, ABD ile bir ticari savaş istemediklerini, ancak Çin’in çıkarları zarar görürse buna karşılık vereceklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘ticari savaşlar iyi, kazanması kolay’ demişti.

Çin Parlamentosu’nun yıllık toplantısında konuşan Zhang: “Çin ABD ile bir ticari savaş yaşamak istemiyor ancak Çin’in çıkarları zarar görürse elbette durup izleyecek değiliz.”

Zhang Yesui, daha önce Çin’in ABD Büyükelçiliği görevini yürütmüştü.

Bakan Yardımcısı Zhang Yesui  ‘yanlış sonuçlara ulaşacak kararlar alındığı takdirde ikili ilişkiler zarar görür; bu da hiçbir ülkenin görmek istemeyeceği neticeler verir’  diye ekledi.

Zhang Yesui ‘ticarette karşılıklı müzakerelerden yana tavır koyduklarını’ söyledi.

ABD’nin Çinle yaşadığı ticaret açığındaki artış, Başkan Trump’ın uzun süredir gündeminde. Trump, bu konuda sert önlemler alacağını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN