ABD, İran İçin Şartlarını ve Tehditlerini Sıraladı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun yaptığı açıklamanın arasında geçen “Ortadoğu’ya hükmetmek için bir daha İran’ın eline açık çek verilmeyecek” ifadesi ile ABD-İran arasındaki ilişki de ilk ağızdan itiraf edilmiş oldu.

, 0 Yorum

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD’nin İran stratejisini açıkladı. Açıklamanın arasında geçen “Ortadoğu’ya hükmetmek için bir daha İran’ın eline açık çek verilmeyecek” ifadesi ile ABD-İran arasındaki ilişki de ilk ağızdan itiraf edilmiş oldu. Irak ve Suriye’de İran’ı menfaati çerçevesinde kullanan ABD, İran’a biçtiği rolün sona ermesi ile imzaladığı nükleer anlaşmadan vazgeçip, aldığı sert kararları dayatarak duracağı yeri tekrar hatırlatmış oldu. ABD, sıraladığı bu şartlar ile Avrupa’nın da ticari gelirlerine darbe vurmayı planlıyor.

Pompeo’nun Açıklamalarının Satır Başları Şöyle:

* İran rotasını değiştirmezse ABD’nin uyguladığı yaptırımlar büyüyecek ve bu yüzden çektiği ıstırap çok daha acı verici olacak.

* İran’a eşi benzeri görülmemiş mali baskı uygulayacağız, yeni yaptırımlar yolda.

* ABD, İran’la ilgili yaptırımlarını ilerletiyor, tamamlandıklarında bunların tarihteki en güçlü yaptırımlar olacak.

* Amerikan yaptırımları tüm güçleriyle yürürlüğe girdiğinde İran ekonomisini ayakta tutabilmek için ölüm kalım mücadelesi verecek.

*  İran’ın her türlü saldırganlığını geri püskürtmek için ABD Dışişleri Bakanlığı Pentagon ve bölgesel müttefiklerle yakın işbirliği içinde çalışacak.

Ortadoğu’ya hükmetmek için bir daha asla İran’ın eline açık çek geçmeyecek.

* İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü, Avrupa’da gizli suikast operasyonları düzenliyor.

* ABD ile müttefikleri, İran’ın operasyon elemanları ile onların Hizbullah’tan müttefiklerinin dünya çapında izini sürecek ve onları ezip çökertecek.

* 2015 tarihli nükleer anlaşmayı (KOEP) ABD yeninden müzakere etmeyecek.

* İran vatandaşlarına muamelesini düzetmeli, milli servetini yurtdışı operasyonlarına harcamamalı.

* İran büyük değişikliklere giderse, ABD, tüm yaptırımları kaldırıp diplomatik ve ticari ilişkileri tam manasıyla yeniden tesis etmeye istekli.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN