ABD: İran ve Rusya, bizim sağlayacağımız faydaları Türkiye’ye sunamaz

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ‘NATO müttefiki’ Türkiye’ye çağrıda bulundu.

, 0 Yorum

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Bir NATO müttefikimiz olarak Türkiye’den, ittifakın ortak savunmasını öncelemesini istiyoruz. İran ve Rusya, Batı toplumlarının sağlayabileceği ekonomik ve siyasi faydaları Türk toplumuna sunamaz.” dedi.

Wilson Center’de “ABD ve Avrupa: Batı İttifaklarını Güçlendirmek” başlıklı konuşmasında Tillerson, Türkiye’yi NATO müttefiklerinin ortak savunmasına öncelik vermeye çağırdı.

Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğuna işaret eden Tillerson, “Bir NATO müttefikimiz olarak Türkiye’den, ittifakın ortak savunmasını öncelemesini istiyoruz. İran ve Rusya, Batı toplumlarının sağlayabileceği ekonomik ve siyasi faydaları Türk toplumuna sunamaz.” değerlendirmesini yaptı.

Suriye ve Irak’ta İran’ın “bozucu” etki yapmaya devam ettiğini savunan Tillerson, “Tahran’a karşı Avrupa ülkelerinin de desteğini beklediklerine” dikkati çekti.

Tillerson, “Avrupalı ortaklarımızdan, İran’ın zararlı adımlarına karşı bizimle beraber durmalarını istiyoruz. İran rejimi Batılı ilkelerle uyumsuzdur. Ne ABD ne de Avrupa, kucağında bir başka Kuzey Kore tehdidi bulmak ister.” diye konuştu.

Konuşmasında Tillerson, Avrupa’ya, Amerika’nın, başta Rusya’dan gelen tehditlerle mücadele olmak üzere Avrupa’nın güvenliğine tam bağlılık gösterdiği yönünde güvence verdi.

Ukrayna bağlamında Rusya’nın politikalarını eleştiren Tillerson, “Avrupalı dostlarımız ile son dönemde dirilen Rusya tehdidinin farkındayız. Bundan dolayı ABD, Avrupa’daki savunma ve caydırıcılık taahhütlerini güçlendirmiştir.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Tillerson, tüm anlaşmazlıklara rağmen Suriye’de belli alanlarda Rusya ile çalışabileceklerini, özellikle terörle mücadelede ortak çıkar alanlarının olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN