ABD: “S-400 Satışı Tespit Edildiğinde Yaptırımlar Başlar”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell, Türkiye ile ilişkilerde önceliklerinin, tutuklu Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması ve S-400 alımının engellenmesi olduğunu ifade etti.

, 0 Yorum

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell, Türkiye’nin S-400 füze savunma sistemi alması halinde ABD’nin yaptırım uygulayacağını söyledi.

Wess Mitchell açıklamayı ABD Senatosu’nun Avrupa ve Bölgesel İşbirliği Alt Komisyonu’nda yaptı. Türkiye’nin DAEŞ’le mücadelede, sığınmacı krizinde ve İran’a karşı bir denge unsuru olarak en önemli müttefiklerden biri olduğunu belirttti.

Mitchell, Türkiye ile ilişkilerde önceliklerinin, tutuklu Rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılması ve S-400 alımının engellenmesi olduğunu ifade etti. S-400 almanın sonuçları olacağını net bir şekilde ortaya koyduklarını belirten ABD’li yetkili, bu satışın “Amerika’nın düşmanlarına yaptırımlarla karşı koyma yasası”nı ihlal ettiğini ifade etti. Mitchell, “Satışın yapıldığını tespit ettiğimiz zaman bu maddeye göre yaptırımlar uygulayacağız” dedi.

Ayrıca bu satışın, F-35’ler de dahil olmak üzere, Türk-Amerikan askeri-sanayi işbirliği üzerinde kaçınılmaz etkileri olacağını belirtti. Wess Mmitchell F-35’lerin Türkiye’ye transferini durdurma hakkına sahip olduklarını da ifade etti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN