ABD: SDG’yi Korumak İçin Süresiz Olarak Suriyede’yiz

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ,PKK’nın Suriye yapılanması Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’ni korumak amacıyla süresiz olarak Suriyede’yiz dedi.

, 0 Yorum

Medyascope’un haberine göre, Yakındoğu politikalarından sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada ABD’nin Suriye’deki askeri varlığını, bölgedeki İran etkisine karşı koymak ve Kuzey Suriye’deki müttefikleri, PKK’nın Suriye yapılanması Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’ni korumak amacıyla süresiz olarak sürdüreceğini belirtti.

Satterfield, Suriye’yi terk etmeme stratejisinin kendi fikri olmadığını, aksine Trump yönetimince etraflıca düşünülüp kararlaştırıldığını söyledi.

Satterfield şöyle konuştu: “Suriye’de kalmamız, hayati önemdeki kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde istikrarın sağlanması ve IŞİD’e karşı cesurca savaşan müttefikimiz Suriye Demokratik Güçleri’nin korunması adına elzem.” ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, kuzey Suriye’nin politik yapısının tüm Suriye’ye model olacak şekilde dönüştürülmesine ve yeni Suriye devletinde makul bir şekilde temsil edilebilmesine yardım etmeyi amaçladığını da belirtti.

Satterfield ayrıca Hizbullah gibi İran destekli güçlerin de bölgedeki etkilerine dikkat çekerek, ABD’nin bölgede bu etkiyi azaltarak İsrail ve Ürdün gibi müttefik ülkelerin sınır güvenliklerinin garanti altına almayı da hedeflediğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN