ABD: “Suriye’de Türkiye, İsrail, Ürdün, Irak Ve Lübnan’la Birlikte Hareket Edeceğiz”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert: “ABD, Suriye’de SDG (PYD/PKK), Koalisyon, müttefikimiz Türkiye, İsrail, Irak, Ürdün ve Lübnan ile Daeş’e karşı ortak operasyon başlatıyor”

, 0 Yorum

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert: “ABD, Suriye’de SDG (PYD/PKK), Koalisyon, müttefikimiz Türkiye, İsrail, Irak, Ürdün ve Lübnan ile Daeş’e karşı ortak operasyon başlatıyor”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suriye’de DAEŞ’in elinde tuttuğu son bölgelere operasyonlar başlattıklarını belirterek, “DAEŞ’in Suriye’de toprak kontrol etmesinin ve halkı terörize etmesinin sonuna geliyoruz.” ifadesini kullandı.

ABD, Daeş ile mücadele adı altında Suriye halkının İslami taleplerine ve nihayetinde halkın iradesi ile alevlenen devrime son darbeyi vurabilmek için yeni operasyonlara girişiyor. ABD, İcad ettiği bahaneler ile mücadeleyi yine Suriye halkının düşmanı SDG (Suriye Demokratik Güçleri) adıyla kamufle ettiği  PYD/PKK ve bölgesel müttefikleri ile sürdüreceğini açıkladı. ABD başlattığı bu son operasyonda hem PYD/PKK hem de bölgedeki müttefikleri Türkiye, İsrail, Irak, Ürdün ve Lübnan ile ortak hareket edeceğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suriye’de DAEŞ’e yönelik yaptıkları operasyonlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Nauert, açıklamada “ABD, Küresel Koalisyon, yerel müttefikler ve (PKK’nın Suriye kolu YPG’nin ana unsuru olduğu) Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DAEŞ’in elinde bulundurduğu son bölgelere operasyonlar başlatıyor.” ifadesine yer verdi.

Çatışmaların zorlu geçeceğini belirten Nauert, ABD’ye, koalisyona ve yerel güçlere yönelik bir saldırı olması durumunda bu güçlerin savunulacağı vurgusu yaptı.

“Sınırların Daeş’e Karşı Güvenli Olmasını Sağlayacağız”

DAEŞ’ın Suriye’de toprak kontrol etmesinin ve halkı terörize etmesinin sonuna geliyoruz.” değerlendirmesinde bulunan Nauert, şöyle devam etti:

“NATO müttefikimiz Türkiye, partnerlerimiz İsrail, Ürdün, Irak ve Lübnan’la birlikte hareket ederek bu ülkelerin sınırlarının DAEŞ’e karşı güvenli olmasını sağlayacağız. DAEŞ’ten temizlenen bölgelerin istikrarı için bölgesel partnerlerimizden daha fazla güç desteği, materyal ve kaynak desteği isteyeceğiz. Başkan’ın da (Donald Trump) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la yaptığı görüşmede belirttiği gibi Suriye’de kalıcı ve güçlü ayak izimizi bırakacağız. Bu şekilde DEAŞ’tan temizlenen bölgelerin (Beşşar) Esed rejimi ya da İranlı destekçileri tarafından sömürülmesine izin vermeyeceğiz.”

Cenevre sürecinin tekrar canlandırılacağına vurgu yapan Nauert, “ABD, gelecek politik anlaşmalarda Sünni Araplar, Kürtler, Hristiyanlar, Türkmenler ve diğer azınlıklar dahil olmak üzere bütün Suriyelilerin isteklerinin karşılanması için çalışacaktır.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN