ABD Suriye’nin Kuzeyinde Bir Okulu ‘Dev Cezaevine’ Dönüştürdü

ABD, Suriye’nin kuzeyinde oldukça korunaklı bir cezaevi kurdu. Cezaevinde sorgu odaları, koğuşlar, hücreler ve gardiyanlar için yaşam alanları bulunuyor. Dev cezaevi, kamera sistemleri, kule tipi gözetleme istasyonları ve kalın duvarlarla korunuyor.

, 0 Yorum

Haseke’deki kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD, eski bir okulu, özellikle Suriye’de savaşan üst düzey yabancı savaşçıların hapsedildiği bir tesise dönüştürdü.

Daha önce farklı bölgelerde tutulan tüm mahkûmlar, Rakka’nın kuzeyindeki Ayn İsa beldesindeki büyük cezaevine getiriliyor.

Yer üstünde görevli ve gardiyanlar için yaşam alanları ile çeşitli amaçlara yönelik iki cezaevi ünitesi bulunuyor. İki kat şeklindeki binanın bodrumunun genişletildiği ve buranın sorgu odaları ve hapishane olarak kullanıldığı bildirildi.

ABD’nin bölge halkına “askeri tesis” olarak tanıttığı cezaevinde görev alanların tümünün Amerikan olduğu öğrenildi. Ancak YPG/PKK’lıların da zaman zaman komplekse girip çıktığı görülüyor.

Tesis, kule tipi gözetleme istasyonları, T-Wall sistemi denilen kalın duvarlarla ve kameralarla korunuyor.

ABD, Müslümanların topraklarında, Müslümanlar için işkence ve cezaevi kuruyor, askeri üsler açıyor. Bölge yöneticileri ise makam ve koltuk uğruna yaşananlara rıza gösteriyor, ses çıkarmıyor, ABD’nin taleplerine boğun eğiyorlar.

ABD, YPG/PKK’ya verdiği 5 bin tır silah, mühimmat ve hava desteği ile yerel ortağını destekliyor.

Suriye’nin kuzeyinde birçok ABD üssü bulunuyor. Ayn İsa’nın güneybatısında, “Suriye Demokratik Güçleri (SDG)” adı altındaki YPG/PKK üssü içinde de yaklaşık 200 ABD unsurunun konuşlu olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN