ABD’den “Ben Olmazsam Siz de Yoksunuz” Tehdidi

Adil el Cubeyr, ABD’nin Katar’a askeri üssüyle koruma sağladığını belirterek, ‘Eğer ABD Katar’daki üssünü geri çekerse Katar rejimi bir haftadan kısa sürede düşer. ABD’nin Suriye’deki masrafını Katar ödesin’ dedi.

, 0 Yorum

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, ABD’nin Katar’a askeri üssüyle koruma sağladığını belirterek, ‘Eğer ABD Katar’daki üssünü geri çekerse Katar rejimi bir haftadan kısa sürede düşer. ABD’nin Suriye’deki masrafını Katar ödesin‘ dedi.

ABD askerlerinin Suriye’de kalmasından kaynaklanan masrafları kimin ödeyeceği konusu Ortadoğu’da söz düellosuna dönüştü. Hasta ekonomisi için fatura üstüne fatura kesen ABD, işbirlikçi rejimlere tehditler savurmaya devam ediyor. İşbirliği yaptığı rejimlere, oturdukları koltukların emniyetini sağlamanın bir bedeli olduğunu ve bunu da tahsil etmek için mafya babası edası ile tehdit ederek girişimde bulunuyor.

ABD’nin koordinasyonuyla IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyonun giderlerinin kimin tarafından ödeneceği konusu Suudi Arabistan ile Katar arasında resmi restleşmeye doğru gitmeye başladı.

Trump: Çekilirsek Bazı Rejimler Çöker

ABD Başkanı Trump Washington’da Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile görüşmesi sırasında Suriye ile ilgili açıklamasında ABD’nin Ortadoğu’da kaldığı 18 yıl içinde 7 trilyon dolar askeri harcama yaptığını, ABD’nin bölgede koruma sağlamaması halinde bazı ülkelerin bir haftada çökebileceğine vurgu yapmıştı. Ortadoğu ülkelerinin ABD’nin masraflarını karşılaması gerektiği konusunu yeniden gündeme getirmişti.

Suudi Arabistan: Masrafları Katar Ödesin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, bu konuşma üzerine yaptığı açıklamada ABD’nin Suriye’deki giderlerinin Katar’ın ödemesi gerektiğini, çünkü ABD’nin Katar’da askeri üssünün bulunduğunu, ABD’nin koruması olmasa Katar yönetiminin bir hafta içinde düşeceğini söyledi.

Cubeyr, “Eğer ABD Katar’daki üssünü geri çekerse Katar rejimi bir haftadan kısa sürede düşer. ABD Katar’daki üssünü boşaltmadan önce Katar’ın askeri güçlerini Suriye’ye göndermesi gerekir” dedi.

Katar’dan Suudi Arabistan’a Cevap Geldi

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr’in ‘ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının bedelini Katar’ın ödemesi gerekir’ sözlerine cevap verdi.

Al Sani Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Suriye dünya üzerindeki en kötü insani felaketlerden biri halini almaya başladı. Suriye uluslararası toplum olarak hepimizin sorumluluğundadır” ifadelerini kullanan Al Sani, krize siyasi çözüm bulunması çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN