ABD’den ölen 7 yaşındaki Guatemalalı kız ile ilgili açıklama

Guatemalalı 7 yaşındaki bir kız çocuğunun gözaltına alındıktan sonra ölmesinden dolayı seçimde görevli Amerikalı yetkili, bir dizi başarısızlık silsilesi ile kınandı.

, 0 Yorum

Bir ABD yetkilisi, salı günü New Mexico’yu ziyaret ettikten sonra bir başarısızlık dizisini kınadı ve 7 yaşındaki Guatemalalı bir kızın ölümünden sonra ölümünü soruşturmak için bir heyete liderlik etti.

Jakelin Caal, Amerika’ya babası Nery ile yasadışı olarak girmişti. Kuzey Guatemala’daki Maya topluluğundaki uzak bir köyden geliyorlardı. El Paso, Teksas’taki hastanede 8 Aralık’ta septik bir şok geçirdi.

Çok rahatsız edici sorumsuzluklar serisi

Texas Demokrat temsilcisi Joaquin Castro, New Mexico’daki Lordsburgh’da bir Sınır Muhafız Merkezi’ni (CBP) ziyaret etti. Gazetecilere verdiği demeçte, kızın tedavisi esnasında bir dizi rahatsız edici sorumsuzluklarla dolu olduğunu öğrendiğini açıkladı.

Joaquin Castro, CBP’nin yasayı çiğnemesi ve Jakelin’in gözaltına alınırken öldüğü gerçeğini 24 saat geçmesine rağmen Kongre’ye haber verilmemesiyle sorunun baş gösterdiğini söyledi.

Ona göre, göçmenlerin tutuklandığı yer ile Lordsburgh arasındaki 150 kilometre boyunca, araçta tıbbi bakım sağlayabilecek kimse yoktu.

Jakelin ölümü, gazeteler tarafından perşembe günü ortaya çıkarıldı. Kızın ölümü bir kargaşaya neden oldu. Meksika sınırına bir duvar dikmek isteyen Donald Trump’ın savunduğu yasadışı göç karşısında sıfır hoşgörü politikası konusunda tartışmalar devam ediyor. ABD makamları kızın ölümüne ilişkin idari soruşturma başlattı ve bulguları kamuoyuna açıklanacak.

Kaynak: Timeturk

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN