ABD’den Yeni Senaryo: ‘Sınır Muhafız Gücü’ Oluşturulmayacak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yayınladığı bir basın açıklamasıyla ana omurgasını PKK bağlantılı PYD/YPG’nin oluşturduğu SDG güçlerinden yeni bir “sınır muhafız gücü” oluşturulmayacağını duyurdu.

, 0 Yorum

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yayınladığı bir basın açıklamasıyla ana omurgasını PKK bağlantılı PYD/YPG’nin oluşturduğu SDG güçlerinden yeni bir “ordu” ya da konvansiyonel anlamda bir “sınır muhafız” gücü oluşturulmayacağını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ‘ABD’nin Türkiye’ye bir açıklama borcu var. Suriye’de bir sınır muhafız gücü kurma niyetimiz yok’ dedi.

ABD öncülüğündeki Koalisyon, Suriye’nin kuzeyinde en büyük bileşenini terör örgütü PKK’nın kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) unsurlarından ‘sınır gücü’ kurma sürecinin başlatıldığını açıklamıştı. Bu yeni silahlı oluşuma ‘Sınır Güvenlik Gücü’ (BSF) adı verilmişti. Bu açıklamadan hemen sonra ise Türkiye’den çok sert tepki gelmişti.

Tüm yaşananların ardından ABD’den bir geri adım geldi ve ‘sınır muhafız’ gücünün oluşturulmayacağı duyruldu.

ABD’den Geri Adım mı? Taktik mi?

Pentagon yayınladığı bir basın açıklamasıyla ana omurgasını PKK bağlantılı PYD/YPG’nin oluşturduğu SDG güçlerinden yeni bir “ordu” ya da konvansiyonel anlamda bir “sınır muhafız” gücü oluşturulmayacağını duyurdu. Pentagon açıklamasında, ABD’nin Suriye’de yerel güçlere eğitim vermeyi sürdüreceği ve bu eğitimin amacının topraklarına dönen yerinden edilmiş insanların güvenliğini artırmak olduğu ifade edildi. Türkiye’nin kaygılarının meşru olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Suriye’de DEAŞ’ı yenilgiye uğratma noktasındaki çabalarımız konusunda Türkiye’ye karşı şeffaf olmayı sürdüreceğiz” ifadesi yer aldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise: “ABD’nin Suriye’de ordu kurma çabaları ülkenin toprak bütünlüğüne zarar verebilir. ABD’den bu konuda detaylı açıklama bekliyoruz” demişti.

Türkiye’nin bütün gücüyle karşı çıkmasına rağmen ABD, bugüne kadar PKK/YPG’ye bilinen 4.900 Tır silah yardımında bulundu. Yine Rakka öncesi Erdoğan’ın operasyonu birlikte yapalım ısrarlarını reddeden ABD, ana gövdesini PKK/YPG’nin oluşturduğu SDG ile birlikte hareket etmişti.

Bütün bunlar tecrübe ile sabitken, Amerika, önce PKK/YPG güçlerinden 30 bin kişilik sınır güvenlik gücü oluşturmak istediğini açıkladı. Kamuoyunda oluşan tepkilerden sonra “Sınır Muhafız Gücü” oluşturulmayacak yönünde yeni bir açıklama da bulundu. Pentagonun yaptığı bu açıklama ABD’nin taktik bir manevrası olabileceği şeklinde değerlendiriliyor.

Pentagon Sözcüsü Eric Pahon’dan e-posta yoluyla gelen açıklamasının tam metni şöyle:

ABD Suriye’deki yerel güvenlik güçlerini eğitmeyi sürdürüyor. Bu yerlerinden edilmiş insanların dönüşündeki güvenliğini sağlamak üzere tasarlandı. Aynı zamanda DEAŞ’ın kurtarılmış ve şu anda yönetimsiz olan bölgelerde yeniden ortaya çıkmaması önemli. Bu yeni bir ‘ordu’ ya da geleneksel bir ‘sınır gücü’ değil.

Bu eğitim ve bu güçler, kampanyanın DEAŞ’ın yenilmesi, istikrar çabalarının kolaylaştırılması ve BM öncülüğündeki Cenevre sürecinin desteklenmesi hedefleriyle uyumludur.

Suriye’deki DEAŞ karşıtı askeri operasyonlar bitmiş değil ve Orta Fırat Vadisi’nde ağır çatışma hala devam ediyor.

Bu güvenlik güçleri DEAŞ savaşçılarının Suriye’den kaçmasını ve kurtarılmış bölgelerdeki güvenliği tehdit etmelerini engellemek üzere Suriye’ni içine odaklıdır. Bu güçler yerel halkı koruyacak ve DEAŞ’ın ABD, müttefik ve ortaklarına karşı Suriye’deki iç savaşa Cenevre’de uzun vadeli bir çözüm bulunmasını engellemeye dönük yeni saldırılar düzenlemesini önleyecek.

Koalisyon Suriye’deki operasyonları sayesinde DEAŞ bugüne kadar kaybettikleri alanların hiçbirini geri alamadı. Bunun böyle devam etmesini hedefliyoruz.

Koalisyon ortağımız ve NATO müttefikimiz Türkiye’nin güvenlik endişelerinin son derece farkındayız. Türkiye’nin güvenlik kaygıları meşrudur. Suriye’deki DEAŞ’ı yenmeye dönük çabalarımız konusunda Türkiye ile tamamen şeffaf olmayı ve NATO müttefikimizin terörle mücadelesinde yanında olmayı sürdüreceğiz.

‘Türkiye’ye Açıklama Borcumuz Var’

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkesinin Suriye’de ‘Sınır Güvenlik Gücü’ kurma çabalarıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Tillerson, “ABD’nin Türkiye’ye bir açıklama borcu var” dedi ve ülkesinin sınır gücü kurmak gibi bir niyeti olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, “Suriye’de sınır birlikleri” planı hakkındaki haberlerle ilgili olarak, “Türkiye’ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz.” değerlendirmesini yaptığı bildirildi.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Tillerson, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Stanford Üniversitesinde verdiği konferansın ardından Washington’a dönerken uçakta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Suriye’nin kuzeyinde sınır koruma birlikleri kurulacağı” haberleriyle ilgili konuşan Tillerson, “Türkiye’ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz.” yorumunu yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kanada’nın Vancouver kentindeki Kuzey Kore toplantısında konuyu geniş bir şekilde konuştuklarını söyleyen Tillerson, ABD’nin Suriye’deki niyetinin “DEAŞ’tan kurtarılan bölgelerdeki yerel unsurlara eğitim vermek” olduğunu belirtti.

Tillerson, “Kuzeybatı Suriye’de ve Fırat Vadisi boyunca halen DEAŞ saldırılarının olduğunu görüyoruz, dolayısıyla bu sadece daha fazla eğitim verme ve DEAŞ’ın kaçış yollarını kapatma çabasıdır.” değerlendirmesini yaptı.

“Sınır Güvenliği Gücü”nün “Yeni Ordu” veya “Sınır Muhafız Gücü” Olmadığı İddiası

Türkiye’nin verdiği tepkiye ilişkin de “Onların neden bu şekilde tepki verdiğini anlıyoruz.” ifadesini kullanan Tillerson, bu konuda ABD Savunma Bakanı James Mattis ile aynı düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Stanford Üniversitesindeki konuşmasında da Tillerson, Türkiye’nin kaygılarını anladıklarını ve bu konuda beraber çalışmaya devam edecekleri mesajını vermişti.

Konuyla ilgili akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye’de SDG ismini kullanan terör örgütü PYD/PKK’ya kurdurmayı planladıkları “Sınır Güvenliği Gücü”nün “yeni bir ordu” veya “konvansiyonel sınır muhafız gücü” olmadığını iddia etmişti.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN