ABD’nin Çekilme Kararı Rusya’ya Mesaj Mı?

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının aslı tartışılmaya devam ederken, Rusya’dan üst üste gelen açıklamalar, Trump’ın bu siyasi manevrayla Rusya’nın Suriye’deki varlığını artık istemediğine işaret ediyor.

, 0 Yorum

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Matviyenko, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının Rusya’nın bölgedeki varlığını etkilemeyeceğini söyledi. Matviyenko bölgeden çekilme kararını ancak Şam ile birlikte alacaklarını belirtti.

Matviyenko’nun açıklamasından önce de Putin, ABD’nin Suriye’den çekilmesi ile alakalı şunları söylemişti:

Suriye’de siyasi çözüme yönelik süreç devam ediyor. ABD’nin Suriye’deki varlığı yasa dışıydı. Rusya olarak, İstanbul zirvesinde, Türkiye, Almanya ve Fransa ile aldığımız karar doğrultusunda, Suriye anayasa komitesinin kurulması için elimizden geleni yapıyoruz

Rusya’nın Suriye’de kendi varlığını yasal, ABD’nin varlığını ise yasa dışı olarak açıklaması ve Putin’in bu yönde savunmaya girişmesi, ABD’nin çekilme kararının Rusya’ya karşı bir mesaj olduğunu doğrular yönde.

Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Matviyenko açıklamasının devamında, ABD’nin çekilme kararının Suriye’deki Rus askerlerinin sayısında herhangi bir değişikliğe neden olmayacağını açıklarken, “Uzmanlarımızın (bölgedeki) akıbeti, hiçbir şekilde ABD’nin kararına bağlı değildirAskerlerin bir kısmının ya da tamamının çekilip çekilmeyeceğine Suriye hükümeti ile birlikte karar vereceğiz” ifadelerini de kullandı.

Yapılan bu açıklamalar ışığında, ABD ve Rusya arasındaki siyasi hesaplaşmanın, bölge ve Karadeniz’de yeni gerilimlere gebe olduğunu işaret etmekte.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN