Açlıktan ölenlerin sayısı Hastalıktan ölenlerden fazla

15. Küresel Lüks Tüketim Malları Raporu’na göre, büyüyen lüks tüketimi yıllık 1,08 trilyon avroya yükselirken BM verilerine göre 805 milyon aç insanın yıllık gıda masrafı 30 milyar dolar. Her 4 saniyede bir kişi açlıktan ölüyor.

, 0 Yorum

Bain & Company tarafından açıklanan 15. Küresel Lüks Tüketim Malları Raporu’na göre, 2016 yılını yüzde 4 büyüyerek  1,08 trilyon avro ile kapatan küresel lüks tüketim malları pazarının, 2017 yılında yüzde 2 ila 4 oranında büyümesi bekleniyor. Dünya’nın bir yılda savaşa harcadığı para ise 14,3 trilyon dolar. Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü’nün açıkladığı rapora göre ise yeryüzünde 805 milyon insan açlık çekiyor. Yani her 9 insandan biri aç ve her 4 saniyede bir kişi açlıktan ölüyor.

Her 4 saniyede bir kişi açlıktan ölüyor

Yeryüzündeki her 9 insandan biri açlık sınırının altında yaşamaya çalışıyor. Açlık yüzünden ölenler, hastalık yüzünden ölenlerden fazla. Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) yayınladığı rapora göre dünya genelinde 805 milyon insanın kronik açlık çekiyor ve her 4 saniyede bir insan açlık sebebiyle hayatını kaybediyor. Yani yeryüzündeki her 9 insandan biri beslenemiyor.

Rapora göre dünyada açlıktan ölen insan sayısı,  hastalıklar yüzünden ölen insan sayısından daha fazla . Dünyada 37 ülkesinde gıda krizi yaşandığını belirten FAO, dünyada 750 milyar dolarlık gıdanın da çöpe gittiğini belirtiyor.

Açlıkla savaşan Amerikalı sivil toplum kuruluşu The Borgen Project’in hazırladığı rapora göre dünyada aç insan kalmamasının maliyeti sadece yıllık 30 milyar dolar.

Silaha 14,3 trilyon dolar

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün (IEP) Global Peace Index (Dünya Barış İndeksi) raporuna göre, 2014 yılında dünyanın farklı yerlerinde devam eden savaş ve çatışmalarda 14.3 trilyon dolar harcandı. Rapora göre, savaşlarda harcanan para miktarı İngiltere, Kanada, Fransa, İspanya, Brezilya ve Almanya’nın gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) toplam miktarından daha fazla. Bu miktar, aynı zamanda dünyanın toplam gelirinin yüzde 13’ü demek.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN