Afrika’da Kıtlığın Sebebi Sömürgeci Batılı Devletler

Birleşmiş Milletler Güney Sudan’ın belli bölgelerinde kıtlık ilan etti .Nijerya’nn kuzeydoğusu, Somali ve Yemen’de de kıtlık olabileceğine ilişkin uyarılar var. Neden hâlâ dünyada kıtlıklar yaşanıyor? Bu soruya Somali örneği üzerinden cevap bulmaya çalışacağız.

, 2 Yorum

Somali’de ve Afrika Boynuzu’ndaki diğer ülkelerde milyonlarca kişinin hayatı açlık yüzünden tehlike altında. Somali’yi bu duruma Batılı ülkeler düşürdü, Bu konuda en sabıkalı ülke İtalya, Aynı zamanda İngiltere ve Fransa da Somali’deki bugünkü açlık felaketinden sorumlu olan ülkelerden ikisi.

25 yıl önce Somali’de 5 milyon baş hayvan vardı

Geçmişte Somali ekonomisi daha çok göçebe hayvancılığa ve tarıma dayanıyordu. Tarım ürünlerinden ve hayvancılıktan elde edilen gelirin gayri safi yurtiçi hasıladaki payı yüzde 65’ti. Çalışan nüfusun yüzde 72’si bu sektörlerde iş görmekteydi. Somali’de en çok tahıl, darı, mısır, muz, pamuk, şeker kamışı ve çeşitli meyve ve sebzeler üretiliyordu. 1991’de 200 bin ton tahıl, 34 bin ton yer bitkileri, 10 bin ton baklagiller, 160 bin ton meyve ve 30 bin ton sebze üretilmişti. Aynı yıl ülkede 1 milyon baş sığır, 4 milyon baş koyun bulunuyordu. Uzun bir deniz sahiline sahip olması itibariyle Somali balıkçılığa da elverişliydi. 1991’de yüzde 98’i denizden, yüzde 2’si iç sulardan olmak üzere 16 bin ton balık ve deniz ürünü avlanmıştı.

Somali’nin Tamamı Müslüman

Somali halkının tamamına yakını Müslüman. Sadece yüzde 0.2 oranında Somali asıllı olmayan, sonradan bu ülkeye yerleştirilen gayri müslim bulunmakta. Somali halkı İslâm’la hicretten önce tanıştılar. O dönemde bugünkü Somali toprakları adaletiyle ünlü Habeşistan kralı Necaşi’nin yönetimi altındaydı. Mekke’de müşriklerin zulmünden kaçarak Resulullah (s.a.s.)’ın tavsiyesiyle Habeşistan’a hicret eden Müslümanlar da ilk olarak bugünkü Somali topraklarında bulunan Zeyla şehrine gitmişlerdi. Somalililer de İslâm’ı onların vasıtasıyla tanıdılar ve çok çabuk kabullendiler. Bu yüzden İslâm Somali halkı arasında hızlı bir şekilde yayıldı.

Felaketin sebebi İtalya ve İngiltere

1878 yılında imzalanan ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan büyük toprak kayıpları öngören Berlin Antlaşması Somali’nin bugün yaşadığı felaketin başlangıcı sayılabilir. Antlaşmaya göre Osmanlı, başta Anadolu ve Balkanlar’da olmak üzere pekçok bölgede toprak kaybetti. Berlin Antlaşması’nda ön görülen toprak kayıpları Antlaşmadan sonra da devam etti: 1881’de Fransa Tunus’u, 1882’de İngiltere Mısır ve Sudan’ı, 1885’te Bulgaristan Doğu Rumeli’yi, aynı yıl İtalya da Habeş Eyaleti’ni yani bugünkü Somali’yi işgal etti. Bu işgal yaşandığı dönemde Somali’de bugün olduğu gibi açlık ve kıtlık yoktu. İngiltere ve İtalya Somali’yi önce ikiye ayırdılar ve 1960 yılında da sözde bir bağımsızlık ilan ettirdiler. Ülke topraklarının yüzde 2’sini oluşturan tarım alanları Somali halkına iyi kötü yetiyordu. Toprakların kalan kısımda uranyum, petrol, boksit, demir ve kalay vardı. 1980’lerde hemen hemen her Afrika ülkesinde olduğu gibi Somali’de yönetime Batılı ülkelerin kuklası bir idare geldi. Uygulanan IMF politikaları sayesinde kamu kurumları ABD’ye satıldı. Tarım ve hayvan bakımından kendine yeten ve ihracat yapan Somali bu şekilde ithalata mahkum hale getirildi.

‘Somali’nin yakasını bırakın yeter’

2005’te Batılı ülkelerin özellikle de ABD’li şirketlerin attığı yüzlerce nükleer atık dolu varil Somali kıyılarını bir tsunami sonucu işgal etti. Varilleri temizleme işi Somali’ye kaldı. Bu varilleri Somali kıyılarına bırakanlar aynı zamanda Somali halkının geri kalan son yiyeceği olan balıkları da yok ettiler. Ve Somali bugün içinde bulunduğu duruma düştü. Şimdi uluslararası kuruluşlar birkaç milyon dolar yardımla vicdanlarını rahatlatmaya çalışıyorlar. Ama Afrika Boynuzu’nda olduğu gibi tüm açlık ve kıtlık çeken bölge ülklerinin istediği tek şey var Batılı ülkelerden; yakalarını bırakmaları.

 

2 yorum “Afrika’da Kıtlığın Sebebi Sömürgeci Batılı Devletler”

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN