Astana ve Soçi Görüşmeleri; Cenevre’nin Alternatifi Değil,Tamamlayıcısıdır

Astana ve Soçi Görüşmelerinin görünen mimarları Türkiye ve Rusya, Astana ve Soçi Görüşmelerinin Cenevre’ye alternatif değil, destekleyici ve tamamlayıcı platformlar olduğunu açıkladı.

, 0 Yorum

Astana ve Soçi Görüşmelerinin görünen mimarları Türkiye ve Rusya, Astana ve Soçi Görüşmelerinin Cenevre’ye alternatif değil, destekleyici ve tamamlayıcı platformlar olduğunu açıkladı.

BM Suriye Özel TemsilcisiMistura, anayasa hazırlığına ilişkin tüm adımların Cenevre’de BM gözetimindeki süreç kapsamında atılacağını vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Soçi’de 29-30 Ocak’ta düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi’nde ele alınacak anayasa hazırlığı adımlarının Cenevre’de BM gözetimindeki süreç kapsamında atılacağını belirterek, BM’nin Soçi’deki temsiline Genel Sekreter AntonioGuterres’in karar vereceğini bildirdi.

Mistura, yaptığı açıklamada, Cenevre 9 görüşmeleri kapsamında Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen Suriye konulu özel toplantıda anayasa konusunu ele aldıklarını söyledi.

BM temsilcisi, anayasa hazırlanması takvimi ve süreci, anayasa komisyonu üyelerinin seçilme kriteri ve nihai anayasa metninin Cenevre’de BM gözetiminde karara bağlanacak konular olduğunu vurguladı.

Mistura, anayasa komisyonunda rejim, Cenevre’deki sürece katılan muhalefet, Suriye uzmanları, sivil toplum üyeleri, aşiret liderleri ve kadınların yer alacağını aktardı.

Rusya’dan Taahhüt

Rusya’nın BM’yi Soçi’de 29-30 Ocak’ta düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet ettiğini anımsatan Mistura, Moskova’dan “Soçi’nin sonucunun Cenevre’ye taşınacağı ve sürecin BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı çerçevesinde ilerleyeceği” konusunda taahhüt aldıklarını dile getirdi.

Staffan de Mistura, Viyana’da 25-26 Ocak’ta düzenlenen toplantıdan elde edilenleri BM Genel Sekreteri AntonioGuterres’e ileteceğini, BM’nin Soçi’de temsil edilip edilmeme kararını Guterres’in vereceğini sözlerine ekledi.

Muhaliflerden Soçi’ye Boykot

Bu arada, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK), Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Soçi’de 29-30 Ocak’ta yapılacak Ulusal Diyalog Kongresi’ni boykot etme kararı aldığını duyurdu.

‘Astana Ve Soçi Görüşmeleri Cenevre Sürecini Tamamlayıcı’

Suriye’deki gelişmelere de değinen Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun SinirlioğluFeridun Sinirlioğlu da, Türkiye’nin bu ülkedeki krize siyasi çözüm bulunması konusunda çabalarını sürdürdüğünü hatırlattı.

BM liderliğindeki Cenevre sürecinin Suriye’deki krize kalıcı bir siyasi çözüm bulma çabalarının merkezi olduğunu dile getiren Sinirlioğlu, Astana ve Soçi’deki görüşmelerin Cenevre sürecini “destekleyici ve tamamlayıcı” platformlar olduğu vurgusunu yaptı.

Terörü bitirme ve Suriye’yi istikrara kavuşturma hedeflerine ulaşılmasının yalnızca çok boyutlu, uzun vadeli bir stratejiyle mümkün olduğunu belirten Sinirlioğlu, Türkiye’nin terörle mücadelede kararlığını sürdürdüğünü söyledi.

‘Kremlin; Soçi Süreci, Suriye’de Savaşı Bitirmez İması İle Cenevre’yi İşaret Ediyor’

Kremlin Sözcüsü DimitriyPeskov, Soçi’de düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi’ne ilişkin, “Suriye’deki siyasi uzlaşmaya ulaşmak, son derece detaylı bir süreç. Bu yüzden Ulusal Diyalog Kongresi ile Suriye’deki siyasi çözümün sonuçlandırılacağını beklemek doğru değil” dedi.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Ulusal Diyalog Kongresi’ne yönelik yapılan çalışmaların karmaşık ve zor bir süreç olduğuna işaret etti.

Kongrenin düzenlenmesine yönelik atılan adımların, Suriye’deki siyasi uzlaşmaya doğru somut bir ilerleme olduğunu vurgulayan Peskov, “Ancak Suriye’deki siyasi uzlaşmaya ulaşmak, son derece detaylı bir süreç. Bu yüzden kongreyle Suriye’deki siyasi çözümün sonuçlandırılacağını beklemek doğru değil” diye konuştu.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN