Avusturya’dan sonra Almanya’da başörtüsüne yasak getiriyor

Geçtiğimiz yıl Avrupa ülkesi Avusturya’da ülkenin Başbakanı tarafından başörtüsü yasağına ilişkin bir yasal düzenleme önerisi gündeme getirilmişti.

, 0 Yorum

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, anaokulu ve ilkokullarda başörtüsünün yasaklanmasına ilişkin yasal düzenleme için ilgili bakanlıklara talimat verildiğini duyurmuştu. Hükumetin hayata geçirmeyi planladığı yasaktan kaç Müslüman kız çocuğunun etkilenip mağdur olacağına dair devletin elinde herhangi bir veri bulunmadığını; buna dair veri elde edilebilmesinin kolay olmadığını savunan Kurz: “Ama size şu kadarını söyleyebilirim ki; bu tırmanışa geçen bir durum. Bundan 20-30 sene önce Avusturya’da böyle değildi.” şeklinde konuşmuştu. Bu talihsiz açıklamalardan sonra başka ülkelerde de aynı tartışmalar alevlenmişti.

Avusturya’daki bu yasal düzenlemenin hangi aşamada olduğunu Sebastian Kurz’un dün: “Başörtüsü için son gelecektir. Bu konuda sabit bir duruşumuz var ve bunu değiştirmeyeceğiz.” diyerek yaptığı açıklamalardan görebilmekteyiz.

Avusturya’dan sonra Almanya’da da son iki haftadır benzer bir yasak gündeme getirilmiş durumda.

Almanya’da en fazla Müslüman’ın yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Uyum Bakanı Joachim Stamp (FDP) okullarda 14 yaş altındaki Müslüman kız çocuklarını hedef alan bir başörtüsü yasağını gündeme getirdi. Söz konusu başörtüsü yasağı planı, Eyalet Başbakanı Armin Laschet (CDU), Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler (CDU), FDP Parti Başkanı Christian Lindner ve CDU Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner gibi siyasiler tarafından destekleniyor. Bununla kalmamış muhtemel bir yasak tasarısı öğretmen derneklerinden de destek görüyor.

Alman Öğretmenler Derneği Başkanı Heinz-Peter Meininger Bild gazetesine yaptığı açıklamada, bu tür bir yasağa destek verdiklerini belirtip, bu yasak ile “öğrencilerin kendi aralarındaki dini ayrımcılığa karşı önlem alınmış olunacağını” iddia etti.

Ayrıca Türk asıllı olan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Uyum Müsteşarı Serap Güler, -kendi annesinin başörtülü olmasına rağmen- şu cümleleri sarf etti; “Almanya genelinde sadece 50 kız çocuğu yuvada veya ilkokulda başörtüsü takıyor olsa bile, ben 50 kız çocuğunu da fazla olarak görüyorum.” Ve yine Serap Gülerin: ”Çocukların başörtüsü takmaları onları cinselleştiriyor.” görüşündeki açıklaması anlaşılır gibi değil ve bir çok Müslümanı öfkelendirmiştir.

Kaynak: Fetih Medya

 

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN