Bahçesaray Dörtlüsü’ne Kırım’da Rus Zulmü Devam Ediyor

Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanan Kırım Tatarlarının, tutuklu bırakılmasına karar verildi.

, 0 Yorum

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme tarafından, işgal altındaki Kırım’da Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde Bahçesaray’da tutuklanan Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov olmak üzere 4 Kırım Tatarının 12 Mayıs tarihine kadar tutuklu kalacağına dair “mahkeme” kararına itiraz dilekçesi incelendi.

Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatından yapılan açıklamada, sözde mahkemenin, Kırım Tatar aktivistlerinin avukatları tarafından verilen tüm dilekçeleri reddettiği ve önceki mahkemenin kararını onadığı belirtildi. Böylece Kırım Tatarları 12 Mayıs tarihine kadar tutuklu kalmaya devam edecek.

Karara, Rusya Yüksek Mahkemesinde İtiraz Edilecek

Sözde mahkemenin kararını yorumlayan avukat Emil Kurbedinov, söz konusu karara Rusya Yüksek Mahkemesi’nde itiraz edeceğini belirtti.

Rusya’ya sevk edilen Kırım Tatar sayısı artabilir

Kurbedinov, “Söz konusu dava çerçevesinde tutuklananların, tutukluluğunun uzatılması, Yüksek Mahkemenin yetkisinde değil. 28 Mart tarihinde söz konusu davanın Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya mahkemesine devredildiğine dair bilgimiz var. Tutukluluğun uzatılmasını da o mahkeme incelemeli. Ama ithamnameyi onaylayan ve davayla hiçbir ilişkisi olmayan savcılığın dilekçesi üzerine tutukluluk süresinin uzatılması incelendi. Bunu ciddi bir ihlal olarak değerlendiriyoruz ve bu karara Rusya Yüksek Mahkemesinde itiraz edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi, Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, Kırım Tatarlarının toplu olarak yaşadıkları Hanlar Çayırı (6. Mikrorayon) mahallesinde 12 Mayıs 2016 tarihinde 5 Kırım Tatarının evinde ve Kırım Tatarlarına ait Karavansaray Kafe’de arama yapıldı. Aramalar sonrasında Zevri Abseitov, Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Enver Mamutov olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı. Bahsi geçen kişiler, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir örgütüne üye olmakla suçlandı.

İşgalciler Kırım Tatarı Remzi Memetov’u daha önce zorunlu psikiyatri muayenesine göndermişti.

Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle, FSB işgal edilen Kırım’da muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın yaparak yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN