Bakan Ağbal: Akaryakıtta ÖTV İndirimi Yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Akaryakıtta ÖTV indirimi olabileceği iddialarını yaıtlayan Ağbal, “Şu an itibariyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV’nin aşağı çekilmesi yönünde bir çalışma yok” dedi.

, 0 Yorum

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Akaryakıtta ÖTV indirimi olabileceği iddialarını yaıtlayan Ağbal, “Şu an itibariyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV’nin aşağı çekilmesi yönünde bir çalışma yok” dedi.

Maliye Bakanı Ağbal, NTV’nin sorularını yanıtladı:

Akaryakıtta ÖTV indiriminin gündemde olduğuna yönelik iddialarla ilgili konuşan Ağbal, “Enflasyonun süratle tek haneye inmesi önemli. Maliye politikası para politikası ile uyum içinde olacak. Enflasyonu oluşturan dinamiklere bakınca vergi artışı kaynaklı olmadığı ortada. Enflasyondaki artış daha çok döviz kuru ve ithalat fiyatları kaynaklı. Emtia ve petrol fiyatında da yukarı yönlü eğilim var. Son 1-1,5 yıldır gerçekleşen enflasyonda döviz kuru önemli bir faktör. İç talep canlı, bu da etkiliyor. ÖTV indirimi talebi iyi niyetli bir talep. Enflasyonu aşağı çekmeye yönelik olabilecek alternatiflerden birisi. Şu an itibariyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV’nin aşağı çekilmesi yönünde bir çalışma yok. Akaryakıt ve sigara üzerindeki vergilerde 1,5 yıldır artış yapmıyoruz, maliye politikası olarak enflasyonla mücadeleye gerekli desteği veriyoruz  ” dedi.

Türkiye’de “petrol zammı” nedeniyle akaryakıt fiyatlarının sürekli artmasına rağmen, yüksek fiyatları görmezden gelen Maliye Bakanı, vergilere dikkat çekti. Bakan Ağbal, akaryakıt üzerindeki vergilerde 1,5 yıldır artış yapmadıklarını söyledi.

“Borç Yapılandırma 31 Mart Öncesini Kapsıyor”

Borçlara yönelik yapılandırma hakkında bilgi veren Maliye Bakanı şunları kaydetti: “Vergi ve vergi cezası borçları, sosyal güvenlik primleri, idari para cezaları, belediyelerin katı akıt ücretleri, öğrencilerin kredi borçları var. Son derece kapsamlı kamuyla vatandaş arasında alacak verecek konusuna giren bütün alacakları kapsıyor. Vatandaş borcun aslını ödeyecek, faiz yerine yurtiçi ÜFE oranında ödeme yapacak. Bir süredir talepler dillendiriliyordu. Biz de hükümet olarak düzenlemeleri yapmış olduk. 31 Mart 2018’e kadar olan borçlar kapsanıyor.  Bu yapılandırma kanunu önceki yapılandırma kanununa göre ilave avantajlar sağlıyor. Peşin ödemede faizin yüzde 90’ını almaktan vazgeçiyoruz. Vatandaşlara çağrıda bulunuyorum. Temmuz sonuna kadar müracaatlarını yapacaklar. İhtilaflı alacaklara ilişkin de bu kanun kolaylıklar getiriyor. Ödemeleri devam eden yapılandırma hakkı devam edecek.

Biz buradan ilk yıl 15-16 milyar lira gelir elde etmiş olacağız.”

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN