Bangladeş Hükümeti, Arakanlı Müslümanları İstemiyor

Bangladeş Başbakanı Hasina, Arakanlı Müslümanlardan kurtulmak için Çin, Rusya, Hindistan, ve Japonya’dan yardım beklediğini söyledi.

, 0 Yorum

Bengladeş Başbakanı Sheikh Hasina, Bangladeş’in Rohingya krizini çözmesi için Çin, Rusya, Hindistan ve Japonya’dan yardım beklediğini söyledi.

Hasina The Daily Star’a, “Çin, Rusya, Hindistan ve Japonya’nın krizi çözmede büyük rol oynamalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Resmi makamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkanı Gustavo Meza-Cuadra ile biraraya gelen Başbakan Hasina bu buluşmada yardım talebini dile getirdi.

Sheikh Hasina aynı zamanda uluslararası toplumu Myanmar hükümetine şiddetli baskıyı sürdürmeye çağırarak, Rohingyalıların Bangladeş’ten geri alınmasını talep etti. “Myanmar, Bengladeş’le imzaladığı anlaşmaya uygun olarak hareket etmelidir” diye ekledi.

Dhaka Platformu’na göre “Myanmar komşusunun sadece 8000 geri dönüş formu teslim ettiğini, formların çoğunun tamamlanmamış olup süreci geciktirdiğini” iddia ediyor.

Myanmar Rohingya vatandaşlığını ve buna bağlı hakları reddediyor.

2012 yılından beri üçte iki oranında yaklaşık 1.5 milyon Rohingyalıyı ülkeden sürdü.

‘Arakanlı Müslümanlara ‘Nazi Zulmü’ Uygulanıyor’

Burma Görev Gücü Başkanı Abdulmalik Mücahid, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara uygulanan şiddeti Nazi Almanya’sında toplama kamplarında yaşananlara benzeterek, “21. yüzyılda 129 bin kişi toplama kamplarında tutuluyor. Bu soykırımı sonlandıracak uygun çözümü bir an evvel bulmalıyız.” dedi.

Almanya’nın Köln kentinde İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) ile uluslararası insani yardım kuruluşu Hasene tarafından düzenlenen Uluslararası Arakan Konferansı’nda konuşan Mücahid, soykırıma uğrayan Arakanlı Müslümanların ayrıca vatandaşlık ve eğitim hakkı gibi temel haklarının olmadığını hatırlattı.

Kesin sayının bilinmediğini ancak bu coğrafyada çok sayıda kişinin katledildiğini vurgulayan Mücahid, hesaplamalarına göre son bir yılda 100 bin kişinin öldürüldüğünü, bir o kadar da tecavüz vakasına rastlandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre Rohingyalı kadınların yüzde 52’sinin tecavüze uğradığını aktaran Mücahid, “Bu durumda olan 160 kişiyle konuştuk. Konuştuğumuz bir kadın sadece tecavüze uğramamış, çocuğunu almışlar ve kafasına vura vura öldürmüşler. 7 kez afet bölgesine gittim. Orada 120 binden fazla kadına tecavüz edildi” ifadelerini kullandı.

Myanmar’da yaşananları Nazi Almanya’sındaki uygulamalara benzeten Mücahid, şöyle devam etti:

Myanmar’da 21. yüzyılda 129 bin kişi, 2012 yılından beri toplama kamplarında tutuluyor. Bu Nazi Almanya’sında görülen bir tutuklama sistemi. Çok fazla insandan söz ediyoruz. Bu soykırımı sonlandıracak uygun çözümü bir an evvel bulmalıyız. Soykırımı durdurmak ve insanları geri göndermek için öncelikle güvenlik sağlanmalı. İnsanlar biraz pragmatik davranmaya çalışıyorlar ama buradaki tek çözüm bu. Eğer her birinizin buradan çıkaracağı bir sonuç varsa, şu anda bulunduğumuz ülke, dünyaya holokost (Nazi soykırımı) kavramını kazandırdı. Holokost nedeniyle 150 ülke bir sözleşme imzaladı. Burada da bu yapılmadığı takdirde bunun çok ciddi sonuçları olacaktır.”

“Basın Ve Haber Kaynaklarına Baskı Var”

Anadolu Ajansı (AA) Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk de Arakanlıların “Güneydoğu Asya’nın Filistinlileri” olarak nitelendirildiğini, durumlarının Filistinlilerden bile daha kötü olduğunu vurguladı.

Bölgede basına ve haber kaynaklarına baskı olduğuna dikkati çeken Öztürk, şöyle konuştu:

Gazetecilere Arakan bağlantılı büyük bir baskı var. Katliam ve zulümlerin yaşandığı Arakan bölgelerine gazetecilerin gidebilmesi için izin almak gerekiyor. O izin de ya çıkmıyor ya da çok zor. Dolayısıyla büyük bir karartma söz konusu. Bölgeden rejimin müsaade ettiği kadar bilgi sızıyor. Bölgeyle ilgili bilgiler büyük ölçüde kısıtlı oranda hazırlanan raporlar ve havadan uydu görüntülerinden elde edilebiliyor. Gazetecilerin haber kaynakları sınırlı ve çoğu kere yönetimin manipülasyonuna maruz kalabiliyor. Gazeteciler keyfi tutuklamalarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN