Basra’daki İran Başkonsolosluğu Ateşe Verildi

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde, İran’ı da yaşanan yoksulluk ve yolsuzluğun sorumluları arasında gören göstericiler, İran Başkonsolosluğunu basarak, ateşe verdi.

, 0 Yorum

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Basra kentinde, “kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara” karşı başlayan ve giderek alevlenen gösteriler sırasında, bir grup İran’ın Basra Başkonsolosluğunu bastı.

Konsolosluğa giren öfkeli grup, binayı ateşe verdi.

Basra’daki gösteriler sırasında daha önce devlet televizyonu ile Şii parti ve milis güçlere ait binalar da ateşe verilmişti.

Basra’da Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Basra’da yaşanan olaylar üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Basra Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, yaşanan olaylar sebebiyle kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Açıklamada, söz konusu yasağın ne zaman kalkacağına dair bilgi verilmedi.

İran Sınır Kapısını Kapattı

Irak yerel medyasında yer alan haberlere göre, İran Basra Başkonsolosluğunun yakılması üzerine kentin güneyindeki sınır kapısı Şelamçe’yi kapattı.

Öte yandan Irak Meclisi de 12 Mayıs’taki seçimlerin galibi Mukteda es-Sadr’ın çağrısı üzerine Basra’da yaşanan olaylarla ilgili yarın için “olağanüstü toplantı” kararı almış, meclis basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, yarın düzenlenecek acil oturuma Başbakan Haydar el-İbadi ve ilgili bakanların katılacağı duyurulmuştu.

İran’dan Irak’a “Diplomatik Misyonları Koruma” Çağrısı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Irak’ı diplomatik misyonların güvenliğini sağlamaya çağırarak, Basra Başkonsolosluğuna saldıranların da bir an önce bulunarak cezalandırılmasını istedi.

Kasımi, İran’ın Basra Başkonsolosluğunun ateşe verilmesi üzerine yaptığı açıklamada, saldırıyı kınadıklarını belirtti. Olay sonucu konsolosluk binasında büyük hasar meydana geldiğini aktaran Kasımi, konsolosluk çalışanlarından kimsenin zarar görmediğini ifade etti.

İranlı sözcü, iki ülkenin devlet ve halk düzeyindeki dostluğunu bozmak isteyen “açık ve gizli ellerin” olduğunu iddia erek, Irak devletinin, diplomatik mekanları korumakla ilgili sorumluluğunu yerine getirmesini ve Basra Başkonsolosluğuna saldıranları da süratle bulup cezalandırması gerektiğini söyledi.

“Basra’yı Terk Edin Çağrısı Asılsızdır”

Öte yandan İran’ın Bağdat Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, İranlı vatandaşların Basra kentini terk etmesi yönünde çağrı yapıldığı şeklinde medyada yer alan haberlerin asılsız olduğu kaydedildi.

8 Temmuz’dan Bu Yana Gösteriler Düzenleniyor

Basra halkının 8 Temmuz’dan bu yana “yeterli kamu hizmeti sunulmadığı, elektrik ve su sıkıntısı, işsizlik ve yolsuzluk” gibi gerekçelerle düzenlediği gösterilerin şiddeti son günlerde artmıştı.

Olayları bastırmak için güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu şu ana kadar 20’den fazla gösterici hayatını kaybederken yüzlerce kişi yaralandı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN