‘Beş Bin Tır’ Silaha Rağmen ABD İle Müttefiklik Devam Ediyor

Başbakan Binali Yıldırım, “ABD, Suriye bölgesinde birtakım yanlışlarına rağmen müttefikimizdir. NATO’da ortağımızdır. O bakımdan, NATO müktesebatına uygun savunma sistemi projemizden vazgeçmiş değiliz.”

, 0 Yorum

Başbakan Binali Yıldırım, “ABD, Suriye bölgesinde birtakım yanlışlarına rağmen müttefikimizdir. NATO’da ortağımızdır. O bakımdan, NATO müktesebatına uygun savunma sistemi projemizden vazgeçmiş değiliz.”

Başbakan Yıldırım, Türkiye – ABD ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu. “ABD, Suriye bölgesinde birtakım yanlışlarına rağmen hâlâ müttefikimizdir, NATO’da ortağımızdır” diyen Yıldırım,  “O bakımdan, NATO müktesebatına uygun savunma sistemi projemizden vazgeçmiş değiliz” şeklinde konuştu.

ABD’den PKK/PYD’ye 5000 Tır Ve 2000 Uçak Dolusu Silah

ABD’nin PKK/PYD’ye yaptığı silah yardımları, hükümet cephesinde sert tepkilere neden olmuş ve neredeyse ipler kopma noktasına geldiği yönünde yorumlar yapılmıştı. Bugün Binali Yıldırım’dan gelen “Suriye’de yaptığı yanlışlara rağmen ABD müttefikimizdir” açıklaması bu yorumları alt üst etti.

Daha önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında terör örgütü PKK/PYD’ye verdiği silahlar nedeniyle ABD’yi eleştirmişti. Erdoğan, DEAŞ’ın Suriye’deki Deyrezzor vilayetinden de temizlendiğini söyleyerek artık DEAŞ olmadığına göre bu silahlar ya İran, ya Türkiye sıkıysa Rusya’ya karşı kullanılacak demişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerinden yaklaşık bir gün önce Rus general terör örgütü PKK/PYD’nin sözde sözcüsü ile kameralar karşısına geçip Deyrezzor’un DEAŞ terör örgütünden temizlendiğini açıklamıştı.

ABD ve Rusya’nın PKK/PYD ile işbirliği yaptığı ve desteklediği ajanslara düşen fotoğraflar ve videolarla kanıtlanmıştı.

ABD ile Patriot görüşmesine ilişkin açıklama yapan Yıldırım, şunları söyledi:

‘S-400’ün Alternatifi Değil’

Türkiye, NATO üyesi bir ülke. Dolayısıyla NATO’nun sınırları Türkiye’nin güney sınırlarından başlıyor. Türkiye’nin güney sınırlarını teminat altına alacak her türlü ortak çalışmaya sıcak bakıyoruz. ABD, Suriye bölgesinde birtakım yanlışlarına rağmen hala bizim müttefikimizdir, NATO’da ortağımızdır. O bakımdan, NATO müktesebatına uygun savunma sistemi projemizden vazgeçmiş değiliz. Bu bakımdan Patriotlar ve NATO ile uyumlu diğer savunma sistemlerine yönelik çalışmalarımız devam edecek. Bunlar S-400’ün alternatifi değil; Türkiye bu konuda zaten kararını verdi.”

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN