Bu Görüntüler Türkiye Yöneticilerine Utanç Olarak Yeter

Bir aydır suçsuz yere israil zindanlarında yatan Ebru Özkan hakkında Türkiye yöneticilerinin sessiz kalması sosyal medyada tepki ile karşılandı.

, 0 Yorum

“İsrail”de yaklaşık bir ay önce gözaltına alınan Ebru Özkan mahkemeye, ayağında prangalar ve elleri kelepçeli olarak çıkarıldı.

Kudüs’e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran’da Türkiye’ye dönmek için geldiği Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda gözaltına alınan Ebru Özkan’ın dünkü duruşmasından ilk görüntüleri yayınlandı.

Özkan’ın avukatı Ömer Hamayse, iddianamede Özkan’a, “Hamas’a yardım ve çeşitli hizmetlerde bulunmak, ülkenin düzenini bozmak ve ‘düşman bir tarafın’ gönderdiği parayı ülkeye sokmak” şeklinde 4 ayrı suçlama yöneltildiğini söyledi. Müvekkilinin suçlamaları reddettiğini ve Hamas ile herhangi bir alakasının olmadığını ifade ettiğini belirten Hamayse, mahkemenin savcılığın hazırladığı iddianameyi karara bağlamak üzere Özkan’ın gözaltı süresini bir gün daha uzattığını aktardı.

Ebru Özkan Bir Aydır “İsrail”de Tutsak!

8 Haziran tarihinde turistik gezi amaçlı Kudüs’e giden ve 11 Haziran’da Türkiye’ye dönmek üzere Ben Gorion Havalimanı’na gelen Ebru Özkan’ın 16.35 uçağına “İsrail” güçleri tarafından binmesine izin verilmemişti. 24 saati aşkın süre boyunca kendisinden haber alınamayan Özkan’ın ailesine ise ‘güvenlik gerekçesiyle “İsrail”de tutulduğu bilgisi verilmişti.

Bir aydır “İsrail”de tutsak olan Özkan’ın ailesi, sosyal medya üzerinden #freeEbruOzkan etiketiyle hukuksuzluğu tüm Türkiye’ye duyurdu. “İsrail’e karşı çok sayıda kişi tepki gösterirken, siyasilerden konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamasına sosyal medyadan tepki gösterildi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN