Çavuşoğlu: “Başından Beri Plan İdlib’i Ele Geçirmekti”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Maas ile düzenlediği basın toplantısında Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib iline yönelik saldırıların amacının İdlib’i ele geçirmek olduğunu belirterek, “Bu ciddi bir risk taşıyor. Her bakımdan bir felaket olur” dedi.

, 0 Yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Maas ile düzenlediği basın toplantısında Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib iline yönelik saldırıların amacının İdlib’i ele geçirmek olduğunu belirterek, “Bu ciddi bir risk taşıyor. Her bakımdan bir felaket olur” dedi.

Bakan Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara Palas’ta ortak basın toplantısı düzenledi.

İdlib’deki son durumuna ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, saldırı olasılığının ortaya çıktığı ilk günden bu yana Türkiye’nin yoğun çaba gösterdiğini belirtti.

Son dönemde de Suriye’de ateşkesin ihlal edilmesini engellemek ve İdlib’e saldırıları durdurmak için yoğun çaba sarf edildiğini aktaran Çavuşoğlu, Astana’da 4 gerginliği azaltıcı bölge belirlediklerini ancak bunlardan son kalanın İdlib olduğunu vurguladı.

‘Rejimin, İdlib’i Ele Geçirme İsteği Açık’

Çavuşoğlu, “Rejimin İdlib’e saldırma isteği ve burayı ele geçirme isteği açık. Ama rejimin garantörleri var, Rusya ve İran. Rusya ve İran’la temaslarımızı sürdürüyoruz” dedi.

‘Başından Beri Plan İdlib’i Ele Geçirmekti’

Savunma bakanlıkları, istihbarat birimleri ve dışişleri bakanlıkları düzeyinde İran ve Rusya ile görüşmeler yapıldığına değinen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

Burada hiç kimse kimseyi kandırmasın. Buradaki radikal grupların buradan çıkması gerektiği ya da ayrıştırılması konusunda hemfikiriz. Ama bu saldırıların amacı İdlib’i ele geçirmektir. Bu ciddi bir risk taşıyor. Her bakımdan bir felaket olur. Güvenlik bakımından da insani bakımından da. Bu radikal gruplar, terörist gruplar Türkiye tarafından buraya getirilmedi. Bu gruplara karşıysak o zaman Halep’ten, Doğu Guta’dan, Humus’tan hatta güneyden bu terörist grupları niye İdlib’e getirdik? Ya da koridor açarak onların silahlarıyla beraber niye buraya gelmesine izin verdik? Başından beri plan belliydi: ‘Bu gruplar buraya gidecek, sonra bu grupların burada bulunmasını bahane ederek, burayı ele geçirmek için saldıracak“.

‘Saldırının Yanlış Olduğunu Rusya’ya İlettik’

Güvenlik ve insani bakımdan herkesin net tavır sergilemesi gerektiğini bildiren Çavuşoğlu, Türkiye’nin özellikle müttefiklerinden bu konuda somut adımlar atılması konusunda destek beklediğini açıkladı.

Saldırıdan sonra da ilgili ülkelerle görüşmelerde bulunduklarını aktaran Bakan Çavuşoğlu, “Saldırıdan sonra da ilgili kurumlarımız arasında temaslar oldu ve bu saldırıların yanlış olduğunu biz net bir şekilde Rusya’ya ilettik” diye konuştu.

Köklü Değişim Medya Yorum

Alman mevkidaşı ile yaptığı görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ‘Başından Beri Plan İdlib’i Ele Geçirmekti’ itirafı ile aslında Astana üçlüsünün hedefini açıklamış oldu. Her ne kadar idlib’in ele geçirilme planını Esed rejiminin üzerine yıkıp ortakları Rusya ve İran’ı nihayetinde Türkiye’yi temize çıkarmak olsa da, sahada gerçekleştiren ortak operasyonlar bu gelişmelerin kollektif bir çalışma olduğunu belgeliyor.

Astana’da belirlenen dört çatışmasızlık bölgesinden Dera, Guta ve Kuneytra tek tek İran ve Rusya’nın yoğun bombardıman desteği ile Esed rejiminin eline geçerken, Türkiye de bu operasyonlarla eş zamanlı başlattığı Zeytin Dalı harekatı kapsamında 25.000 muhalifi yanına çekip, cephenin zayıflamasına yol açmıştı.

Görünen o ki, muhalefetin elinde kalan son çatışmasızlık bölgesi İdlib’e ölümcül darbe vurulmadan önce Çavuşoğlu ,‘Başından Beri Plan İdlib’i Ele Geçirmekti’ itirafı ile ortak hareket ettiği Astana ortaklarının gerçekleştireceği katliamın günahını şimdiden rejimin üzerine yıkıp, sorumluluktan sıyrılma manevrasını gerçekleştiriyor.

Kaynak: Köklü Değişim Medya

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN