Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İdlib’e Rus ve Türk askerleri girecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’yla geçen ay varılan çatışmasızlık anlaşması kapsamında Suriye’nin kuzeyindeki İdlib bölgesine Türk ve Rus askeri konuşlandırılacağını açıkladı.

, 0 Yorum

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk TV’den Mahmut Gürer’in de aralarında yer aldığı Cumhurbaşkanlığı muhabirleri ile bir araya geldiği toplantıda gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Kalın, “İdlib’e Türk ve Rus askeri konuşlanabilir.” dedi.

SURİYE’DE ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİ

Kalın’ın Suriye’deki çatışmasızlık bölgelerine ilişkin açıklamaları şu şekilde;

“Çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili Türkiye, Rusya ve İran arasında bir mekanizma kuruldu. Bir çalışma grubu var. Geçen hafta Putin’in Suriye özel temsilcisi Lavrentiyev buradaydı. Biz de onunla oturduk detaylı bir şekilde konuştuk. Şimdi teknik heyetler bu çatışmasızlık bölgelerinin lojistiğini tartışıyorlar. Tampon bölge tabiri teknik olarak doğru olmaz. Ama rejim güçleri ile muhalif güçlerin arasında konuşlandırılacak güçlerin kimlerden oluşacağı, sayısının ne olacağı, mekanizmalarının ne olacağı konusunda şu anda o heyetler çalışmalarını sürdürüyor. Temmuz başında yapılacak Astana toplantısında da bunun belirli bir noktaya gelmesini bekliyoruz. Muhtemelen İdlib bölgesinde ağırlıklı olarak bizler ve Ruslar, Şam etrafında ağırlıklı olarak Rusya-İran, güneyde Deraa bölgesinde Ürdün’ün ve Amerikalıların içinde yer alacağı bir mekanizma üzerinde çalışılıyor. Hatta Rusların bir önerisi var: Belki Kırgızlar, Kazaklar belirli sayılarda güç gönderebilirler. Bu görev gücü içerisinde onlar da yer alabilir. O mekanizmanın birinci amacı, ateşkesi daha yapısal hâle getirmek. Oralarda bu güçler bulunduğu zaman onların çatışma ihtimalini minimize etme imkânı olacak. Ama bu çok detaylı bir çalışma gerektiriyor. Haritalara bakılıyor, kim nereden girecek, kaç asker nerede olacak… Yani 300 asker mi, 500 asker mi lazım mesela? Şimdi İdlib’in şu anda bir milyondan fazla nüfusu var. Buraya ne kadarlık bir güç konuşlandırılması gerekeceğini şu anda askerler müzakere ediyorlar. Temmuz’daki Astana toplantısına kadar bunun daha somut bir şekil almasını bekliyoruz.”

Uyum yasalarının çıkarılmasının en önemli konulardan olduğunu belirten Kalın, “İç gündemle ilgili olarak bildiğiniz gibi Meclis Genel Kurulu tatile girdi. Ama uyum yasalarının çıkartılması en önemli konu durumunda ve bunlarla ilgili süreç devam ediyor.” dedi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN