Doğu Guta’da bombardıman sürüyor: Rejim kimyasal silah kullandı

Esed rejiminin saldırılarına maruz kalan Guta’da ölümler devam ederken rejimin kimyasal gaz kullandığı rapor ediliyor.

, 0 Yorum

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 30 günlük ateşkes talebine rağmen, Suriye’de rejimin muhaliflerin elindeki Doğu Guta’ya yönelik hava saldırıları Pazar günü de sürdü. Başkent Şam’a yakın bir bölgede bulunan Doğu Guta’ya Rusya ve rejim tarafından düzenlenen saldırılarda, son bir haftada yüzlerce kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Bölgedeki sağlık görevlileri, hastaneye götürülen bazı yaralıların klor gazı saldırısı belirtileri taşıdığını iddia etti. En az 18 kişinin oksijen tedavisi gördüğü belirtildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise benzer duyumlar aldıklarını ancak gaz saldırısı iddialarını teyit edemediklerini bildirdi. Suriye hükümeti kimyasal silah kullandığı iddialarını reddediyor.

Hava saldırılarının yanı sıra Doğu Guta çevresindeki çatışmaların da şiddetlendiği haberleri geliyor. Fransa ve Almanya, Pazar günü Rusya’yı Suriye hükümetine ateşkese uyması için baskı yapmaya çağırdı. Ortak telefon görüşmesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den ateşkesin uygulanması konusunda yardım talep etti.

BMGK, Cumartesi günü kabul edilen tasarı ile, Suriye’de insani yardım ve tedavi görmek için yapılacak tahliyelere olanak tanımak amacıyla 30 günlük ateşkes talep etmişti. Ancak, bu kararda öngörülen ateşkes Suriye’de faaliyet gösteren en büyük cihatçı örgütleri kapsamıyor.

Karar sonrası Suriye’de yaşananlar

BBC Türkçe’nin haberine göre, New York’ta alınan karar sonrası Suriye’de hükümetin muhaliflerin elindeki Doğu Guta’ya yönelik hava saldırıları devam etti ancak önceki günlere kıyasla bombardımanın şiddetinin azaldığı belirtildi. Son saldırılarda en az 3 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.

Doğu Guta ve çevresi, Şam yakınlarında muhaliflerin elindeki son büyük bölge. Yardım kuruluşu Suriye Amerikan Medikal Topluluğu, BBC’ye yaptığı açıklamada, bölgedeki hastanelerine kimyasal saldırı belirtileri taşıyan yaralıların getirildiğini belirtti. Bir çocuğun da hayatını kaybettiği açıklandı.

İngiltere merkezli Suriyeli muhalif oluşum Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise benzer duyumlar aldıklarını ancak teyit edemediklerini bildirdi. SOHR bölgede yaşanan çatışmalarda iki tarafın da kayıp verdiğini duyurdu.

Hem muhalif, hem de Suriye hükümetine yakın kaynaklar, rejim ordusunun karadan Doğu Guta’ya girmeye çalıştığını belirtiyor.

Öte yandan İran da ateşkese uyacağını ancak Şam çevresinde ateşkesin kapsamadığı bölgelerde askeri operasyonlarını sürdüreceğini açıkladı. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri “Şam’ın dış mahallelerinde, özellikle terör örgütü Nusra tarafından kontrol edilen bölgelerde ateşkes geçerli değil” açıklamasını yaptı.

 

 

 

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN