Doğu Guta’da ‘Rusya ve Esed Katliamlarında’ Korkunç Bilanço: 1.099 Ölü

Rusya ve Esed rejiminin 21 gündür Doğu Guta’ya düzenlediği hava ve kara saldırılarında çok sayıda çocuk ve kadının aralarında bulunduğu bini aşkın sivil hayatını kaybetti.

, 0 Yorum

Rusya ve Esed rejiminin 21 gündür Doğu Guta’ya düzenlediği hava ve kara saldırılarında çok sayıda çocuk ve kadının aralarında bulunduğu bini aşkın sivil hayatını kaybetti.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR), geçtiğimiz 21 günde Doğu Guta’da Rusya ve Esed güçlerinin saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının Bin 99’a ulaştığını açıkladı.

Londra merkezli örgütün açıklamasına göre, ölenlerin 227’si çocuk, 154’ü ise kadın. Açıklamada, yaralıların sayısı ise 4 bin 378 olarak belirtildi.

Duma’lı aktivist Abdulmalik Abud yaptığı açıklamada, Esed’e ait savaş uçaklarının önceki gece Doğu Guta’ya kimyasal silahlarla saldırdığını söyledi. Abud, “Bombardıman, yeraltı sığınaklarını, camileri ve insanların saklanmak için kullandığı bütün binaları hedef aldı” ifadelerini kullandı.

Sivil savunma örgütü Beyaz Baretliler de, Esed hükümetinin Doğu Guta’da bulunan gecekondu mahallesi Arbin’i klor gazı, fosfor ve napalm bombalarıyla vurduğunu açıkladı.

Rusya ve Esed rejimi, 3 Mart’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) ateşkes kararına uymayarak hava ve kara harekatı başlatmış, Doğu Guta’nın iki yakasını birleştiren, Misraba beldesinden Haresta ilçesine ulaşan 1 kilometrelik koridoru yoğun ateş altına alarak, bölgeyi fiilen ikiye ayırmıştı.

İdlib’den Destek

Suriye’nin İdlib kentindeki Beyaz Baretliler gönüllüleri, Doğu Guta’daki yoğun Rusya ve Esed saldırısı altında bulunan sivil savunma gönüllülerine destek vermek için bir araya geldi. Guta’da hayatını kaybeden gönüllülerin fotoğraflarını taşıyan Beyaz Baretliler, “Doğu Guta’da sivil savunma ekiplerine yönelik saldırılara karşıyız” yazılı pankart açtı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN