‘Dünya Kupası Rusya’nın Öldürdüğü Suriyeli Sivillerin Kanıyla Lekelendi’

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), önümüzdeki ay Moskova’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Dünya Kupası öncesinde Suriye savaşında Rus suçlarını listeleyen bir rapor yayınladı.

, 0 Yorum

‘Dünya Kupası Rusya’nın Öldürdüğü Suriyeli Sivillerin Kanıyla Lekelendi’ başlıklı raporda Rusya’nın küresel turnuva için stadyumlar, oteller ve hastaneler inşa ettiği bir dönemde Rus savaş uçaklarının Suriye şehirlerini ve köylerini bombaladığını belirtti.

SNHR internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Dünya Kupası, Rusya’nın Suriye’de işlediği zulümleri hatırlatması ve modern çağın en barbar rejimine desteğini ortaya koyması için bir fırsat” dedi.

Raporda, Rus kuvvetlerinin 2015 yılında savaşa katıldığından bu yana hastaneler dahil olmak üzere sivil tesislere 900’den fazla saldırı gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Rus kuvvetleri tarafından 1.761 çocuk da dahil olmak üzere 6.000 ‘den fazla sivil öldürüldü, İran yaklaşık 2,5 milyon insanı yerinden etti.

Rusya, son haftalarda şiddetli bombalamanın yaşandığı Doğu Guta’da 2000 civarında insanın öldürdüğü son kanlı rejim saldırısının önemli bir oyuncusuydu.

Moskova, Muhalif bölgesinde en az 40 sivilin ölümüne yol açan Duma’ya düzenlenen gaz saldırısı hakkında bağımsız bir soruşturma başlatılmasını da engelledi.

Rusya, BM’yi müttefik Suriye’ye karşı taslak kararları geçirmesini önlemek için veto gücünü 12 kez kullandı.

Geçtiğimiz ay, İngiltere’deki Suriye aktivistleri Londra ve Manchester’daki Premiership futbol karşılaşmalarını canlandırdı ve futbol taraftarlarının bu yaz Rusya’daki Dünya Kupasını boykot etmelerini istedi.

Suriye aktivistleri, Moskova’nın savaştaki kritik rolü nedeniyle Esed rejimini desteklediğini belirterek Dünya Kupasının bağımsız bir yerde oynanması gerektiğini savunuyorlar.

Yedi yıl süren çatışmalarda, Suriye rejiminden ve Rusya bombardımanından 500.000’den fazla insan öldürüldü.

Rus savaş uçakları, muhalif kasaba ve şehirlere günlük hava saldırıları yapıyor.

Asyanın Sesi

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN