En fazla mayın bulunduran ülkelerden biri Türkiye

Mayınlar konusunda dünyadaki gelişmeleri takip eden ‘Mayın ve Misket Bombası Monitörü’ adlı kuruluşun yayınladığı 2018 raporuna göre Türkiye, dünyada en fazla anti-personel mayınının bulunduğu ülkelerden biri.

, 0 Yorum

Mayın temizliği ve mayınlarla misket bombalarına karşı uluslararası anlaşmalara katılımın dünya çapında arttığını ve geçen yıl 128 kilometrekarelik alanın mayınlardan arındırıldığı belirten raporda Türkiye ile ilgili bulgular da yer aldı.

Rapora göre Türkiye; Afganistan, Angola, Irak ve Yemen gibi 10 ülkeyle birlikte 100 kilometrekareden fazla mayınlı alana sahip ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’nin bildirdiği verilere göre 164 kilometrekarelik toplam 3 bin 61 mayınlı bölge bulunuyor. 701 bölge ise şüpheli alan statüsünde bulunuyor.

Türkiye en fazla mayını olan 3. ülke

Rapora göre Türkiye 2017 yılında açıklanmış 9 bin 313 mayınla dünyada en fazla mayın bulunduran üçüncü ülke konumunda. Türkiye’nin önünde yalnızca Finlandiya ve Bangladeş bulunuyor.

Türkiye bugüne kadar envanterindeki 5 bin 159 mayını imha ettiğini örgüte bildirmiş durumda. 2017’de toprak altında 26 bin 381 mayının da imha edildiği açıklandı.

Mayınların temizlenmesi için uluslararası anlaşmalara imza atan Türkiye’nin 1 Mart 2014’e kadar elindeki mayınları temizlemiş olması gerekiyordu. Türkiye 2014’te ek süre talep etti ve son tarihi 8 yıl uzatarak 2022’ye çekti.

Türkiye’de mayınlı bölgelerin çoğu Ermenistan, İran, Irak ve Azerbaycan sınırı çevresinde.

Zimbabve, Moritanya, Sri Lanka, Peru ve Demokratik Kongo’nun mayın temizleme çalışmalarının hedeflendiği gibi gittiğini belirten örgüt, bugüne kadar çoğu Venezuela, Almanya, Fransa, Yunanistan ve Bulgaristan’ın da aralarında yer aldığı 28 ülkenin ise mayınları tamamen temizlediği sonucuna ulaştı.

BBC Türkçe

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN