Endonezya’da 5 Milyonluk Tevhid Yürüyüşü

Kelime-i Tevhid sancağını yükseltmek ve ona sahip çıkmak için Endonezyalı Müslümanlar başkent Cakarta’nın en büyük meydanında 5 milyondan fazla katılımcı ile “Tevhid Yürüyüşü”nün ikincisini düzenlediler.

, 0 Yorum

Kelime-i Tevhid sancağını yükseltmek ve ona sahip çıkmak için Endonezyalı Müslümanlar başkent Cakarta’nın en büyük meydanında 5 milyondan fazla katılımcı ile “Tevhid Yürüyüşü”nün ikincisini düzenlediler.

Hizb-ut Tahrir Endonezya’nın çağrısı ile erken saatlerde Endonezya’nın başkenti Cakarta sokaklarını Rasulullah (s.a.v.)’in sancakları ile süsleyen Müslümanlar, ikincisi düzenlenen Tevhid yürüyüşünde tüm dünyaya mesajlarını verdiler.

Her Aralık ayının ikinci gününü simgeleyen “212” parolası ile düzenlenen gösteriler yoğun bir katılım ile gerçekleşiyor.

Hizb-ut Tahrir resmi sözcüsü Dr. İsmail Yusanto “Bugün, La ilaha illallah Muhammed Rasulullah’ın gölgesinde birleşmek için aynı ruhla söz veren 5 milyondan fazla müslüman ile buradayız” dedi.

Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Nahdatul Ulema hareketine bağlı bir öğrenci grubunun düzenlediği “Hari Santri Günü” olarak bilinen Müslüman Öğrenciler etkinliğinde Kelime-i Tevhid bayrağı ve flamaların yakılması büyük tepki çekmişti.

Müslüman Öğrenciler etkinliğinde Kelime-i Tevhid bayraklarının yakılmasına aynı hafta Cuma namazı sonrası yapılan büyük yürüyüş gösterileri ile tepki verilmişti.

Hizb-ut Tahrir’in öncülüğünde 26 Ekim Cuma ve 02 Kasım Cuma günü Cakarta’da Müslümanların yoğun katılımı ile Cuma namazından sonra büyük yürüyüşler düzenlenmişi. Cakarta’nın en büyük camisi olan İstiklal Camii ve diğer camilerden cuma namazı sonrası başlayan yürüyüşlerde Kelime-i Tevhid bayrağının Hizb-ut Tahrir’in değil Efendimiz Hazreti Muhammed SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in ve tüm Müslümanların bayrağı olduğunu söylemiştiler.

Hizb-ut Tahrir 2017 yılında Cakarta Valisi Ahok’un Kur’an’ı Kerim’e hakaret etmesi sebebiyle diğer Müslüman grupları da davet ederek çok büyük protesto etkinlikleri gerçekleştirmiş bunun neticesi olarak Ahok seçimlerde başarısız olmuş ve vali seçilememişti. Endonezya devleti bunun üzerine Hizb-ut Tahrir’in faaliyetlerini ve Kelime-i Tevhid bayraklarını yasaklamıştı. Endonezya’da faaliyet gösteren Nahdatul Ülema hareketi öğrenci grupları ise faaliyetleri yasaklanan solcu grupların bayrakları nasıl ki yasaksa ise Hizb-ut Tahrir’in bayrağı da yasak onun için yakılmalı diyerek Kelime-i Tevhid bayraklarını yakmışlardı. Ama Müslüman Endonezya halkı Hizb-ut Tahrir’in öncülüğünde meydanlarda Kelime-i Tevhid bayraklarını dalgalandırdılar ve bu bayrağın sahibinin Hizb-ut Tahrir değil tüm Müslümanlar olduğunu Rasulullah’ın emanetine sahip çıkarak gösterdiler.

Bugün hala Hizb-ut Tahrir Endonezya’nın faaliyetleri en üst mahkemesinin kararı ile yasaklı durumda, Mahkeme Kelime-i Tevhid bayraklarının sokaklarda taşınmasını da yasakladı ancak Müslümanlar bu yasağa karşı gelerek meydanları Kelime- Tevhid bayrakları ile süslemeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN