Erdoğan: Afrin’den Sonra Sırada İdlib Var Menbiç Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrin’de iş bitmeyecek. Afrin’in devamı var. İdlib var, Münbiç var, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesiyle bunun bütünleşmesi var.”

, 0 Yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrin’de iş bitmeyecek. Afrin’in devamı var. İdlib var, Münbiç var, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesiyle bunun bütünleşmesi var.”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Bağcılar 6. Olağan Kongresi’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün itibarıyla Afrin’deki operasyonların kararlı şekilde devam ettiğini anlatarak, şunları ifade etti: “Afrin’de iş bitmeyecek. Afrin’in devamı var. İdlib var, Münbiç var, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesiyle bunun bütünleşmesi var. Zira bütün mesele oradaki mağdur, mazlum kardeşlerimizi bir an önce yerlerine kavuşturmak.” dedi.

Mazlum ve Mağdur Olan Halep

2011 yılında Suriye’de savaş başlamadan önce Halep’in nüfusu 4,868,000 idi. ABD ve Rusya’nın havadan, İran ve Esed rejiminin karadan başlattığı katliamlar nedeni ile şehri terk etmeye zorlananların çoğunluğu Türkiye’ye sığındı.  Bugün Türkiye’de iskân edilen 3 milyon Suriyelinin yarısından çoğu Halep bölgesinden göç etmiş durumda.

Gaye mazlum ve mağdurları yeniden yerine yerleştirmek ise, Halep mağdur ve mazlumdur. Yerel sivil idare kayıtlarına göre İdlib’de 2 milyon 400 bin civarında yerli nüfus, yaklaşık 1,3 milyon da iç göçle gelmiş vatandaş barınıyor.

Bu sayı aslında İdlib’in yalnızca muhalefetin değil, Rus ve Esed zulmü yüzünden evlerini terk eden mazlumun da kalesi olduğunun bir delilidir.

‘Fırat Kalkanı Harekatı’yla Halep Esed’e teslim edilmesinden sonra, Suriye devriminin son kalesi İdlib’in de ‘Zeytin Dalı Operasyonu’yla Esed’e devredilmesinin önü açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bölgenin asıl sahiplerine kavuşturulmasından kastettiği ‘asıl sahipler’ kim? Esed rejimi mi?  sorularını akla getirdi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN