Esed Guta Halkını Muhbirlik Yapmaya Zorluyor

Esed Rejimi, Doğu Guta halkına 5 maddelik “taahhüt belgesi” adı altında bir anlaşmayı imzalamaya zorluyor.

, 0 Yorum

Esed Rejimi, Doğu Guta halkına 5 maddelik “taahhüt belgesi” adı altında bir anlaşmayı imzalamaya zorluyor. Devrim ateşinin yeniden alevlenmesinden korkan rejim, Suriye halkını baskı altına alarak sindirip bekasını koruma derdinde.

Suriye rejimi, Doğu Guta’yı terk etmek yerine kalmayı seçen insanlara beş maddeyi içeren bir belgeyi imzalamaya zorluyor. Bu maddelerden en önemlisi rejime karşı gösteri yapmak isteyenleri gizlememek ve saklamamak.

Yerel medya Guta sakinlerine dağıtılan “anlaşma ve taahhüt belgesi” isimli belgenin bir kopyasını yayınladı.

Maddelerin Bazıları İse Şu Şekilde:

“Ayaklanmalara, gösterilere katılmayacağıma ve bunları yapanları saklamayacağıma söz veriyorum”

“Herhangi bir biçimde silah ticareti veya silah kaçakçılığı yapmamaya, ne adı altında olursa olsun güvenlik güçlerine, polise ve askeri görevliye saldırganlık yapmayacağıma söz veriyorum.”

Dördüncü madde: “Yukarıdaki maddeleri ihlal etmem halinde uygulanacak cezaları kabul ediyorum”.

Beşinci maddede de: “Her zaman devletin kurumları altında, milletin gurur ve gücünü inşa etmek için çalışacağıma söz veriyorum.” şeklinde bir cümle mevcut.

Yerel kaynaklar, belgenin aynı zamanda rejimle anlaşmak isteyen kişilerce de imzalanacağını doğruladı. Bunu yapmak isteyen kişiler bölgedeki devrimci grupların varlığı sırasında onlarla birlikte çalışırken neler yaptığını ve biyografisini ayrıntılı bir şekilde sunmak zorunda.

Yerel kaynakların aktardığına göre bu anlaşmada, “silahlı suçlar veya başka suçlamalarda bulunanların adli güvenlik soruşturması yapılacak, anlaşma yapılan kimseye ne yapacağına karar vereceği 6 aylık bir belge verilecek, bu süreçte kimlik belgelerini alabilir, öğrenimini tamamlamak için başvurabilir veya rejim istemediği zaman Suriye’yi terk edebilir.” gibi bir şart bulunuyor.

Şu belirtilmeli ki Sivil Komite, Doğu Guta bölgesi için Rusya ile daha önce bir anlaşmaya zaten varmıştı. Bu anlaşmaya göre kimse adli takip sürecine girmeyecek ve bölgede kalıcı durumda olacak, aynı zamanda  kimse 6 ay boyunca zorunlu hizmette bulunmayacaktı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN