Esed Katliamları Sonrası Dera’da Göç Başladı

Rusya, Esed ve destekçileri, Dera iline 15-30 Haziran’da düzenledikleri saldırılarda 214 kişi öldü, binlerce yaralandı. Dera’daki saldırılar, yaklaşık 198 bin sivili Ürdün ve İsrail sınırına göç ettirdi.

, 0 Yorum

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Esed rejimi ve destekçilerinin, ülkenin güneybatısındaki Dera iline geçen ay başlattıkları saldırılar nedeniyle 198 bin sivilin Ürdün ve İsrail sınırına göç ettiğini duyurdu.

SNHR, Esed rejimi ve destekçilerinin geçen ay Dera’da muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri ele geçirmek amacıyla başlattığı saldırılara ilişkin rapor yayımladı.

Saldırılarda en az 214 sivil can verdi

Raporda Esed rejiminin, Rusya’nın hava desteğiyle 15-30 Haziran’da Dera’ya düzenlediği varil bombalı saldırılarda 65’i çocuk ve 43’ü kadın olmak üzere en az 214 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Raporda saldırılar yüzünden 198 bin sivilin Ürdün ve İsrail sınırına göç etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Rejim güçleri ve destekçileri, Şam’daki Doğu Guta ve ülkenin orta kesimindeki Humus gerginliği azaltma bölgelerini ele geçirdikten sonra 20 Haziran’da ülkenin güneybatısına yönelik kara operasyonu başlatmıştı.

Esed Dera’ya saldırdı, göç dalgası başladı

Rusya, Esed rejimi ve destekçilerinin ülkenin güneyindeki Dera iline başlattığı operasyon yeni göç dalgasının başlamasına neden oldu.

Dera’ya saldırıların başlamasının ardından, binlerce aile Dera’nın kuzey ve doğu kırsallarından kaçan 198 bin sivilin Ürdün ve İsrail sınırına göç etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Havadan çekilen görüntülerde Binlerce ailenin, göç ettikleri bölgelerde yerleşimin olmaması nedeniyle kendi imkânlarıyla kurdukları derme çatma çadırlarda sıcak havalardan korunmaya çalıştığı görüldü.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan siviller, içecek su ve kalacak yer bulmakta zorluk yaşıyor.

“Uçaklardan kaçarak buraya sığındık “

Dera’da bulunan 45 yaşındaki Um Fatma AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Çocuklarımla buraya kaçtık. Güneşin altında, aç, susuz yaşıyoruz. Çevremizde hiçbir şey yok. Uçaklardan kaçarak buraya sığındık.” dedi. Sivil toplum kuruluşlarına seslenen Um Fatma, “Bize yardım etsinler, güneşten korunacak çadır istiyoruz. İçecek su yok. Kendimizi toplamamız için yardımlar bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ebu Muhammed de rejimin yoğun saldırıları yüzünden göç ettiklerini dile getirerek, “Sınırdayız, çocuklar, yaşlılar hepsi burada. Herkes saldırılardan dolayı burada. İnşallah muhalifler rejimin ilerlemesini engeller. Allah yardımcıları olsun.” diye konuştu.

Ülkenin güneybatısındaki Dera ve Kuneytra illeri, Astana süreci garantörleri Türkiye, İran ve Rusya’nın Mayıs 2017’de oluşturduğu 4 gerginliği azaltma bölgesinden biriydi. Rusya, ABD ve Ürdün, 2 ay sonra Dera ve Kuneytra’yı özel anlaşma kapsamına almıştı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN