‘Esed Rejimi Hama’da 70 Bin Kişinin Hayatını Tehdit Ediyor’

Hama’nın güneyindeki sivil toplum kurumları, Esed rejiminin en az 70.000 kişinin hayatını tehdit etmesinden önce bölgedeki insani durumun düzeltilmesi için yerel ve uluslararası insani yardım kuruluşlarına çağrıda bulundu.

, 0 Yorum

Yayınlanan bildiride, örgütler Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na, uluslararası topluma ve Güvenlik Konseyi’ne “kendi ahlaki, hukuki ve insani sorumluluklarını yerine getirme ve Suriye rejimi tarafından yönetilen soykırım operasyonlarına son verme çağrısında bulundu.

Açıklamada Suriye rejiminin, halkı “sistematik plan” dahilinde 2012’den bu yana kuzeydeki Humus ve güneydeki Hama köylerine dayatılan kuşatmanın kalbinde yer alan halkı bombaladığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Suriye rejiminin kuşatmasından sonra en az 2145 sivilin hastalandığı, 6 sivilin öldüğü ve en az 13 bin kişinin yaralandığı ortaya çıktı.

Bu ayın başında “Taksis” ve “Amara” kasabalarında kalan siviller üzerindeki baskıyı artırmak ve halkı göç etmeye zorlamak da rejimin hedefleri arasında gösterildi.

Suriye rejiminin ve Rus subaylarının, Hama’nın güneyindeki kırsal bölgelerde Takasis, Amara ve Gomaklyia’daki kasaba büyükleri ile yapılan görüşmelerde geçiş konusunda bir anlaşma imzaladıkları belirtildi.

İnsani geçişlerin açılışı ve bölgeye yardım getirilmesi anlaşması yapıldıktan sonra rejim güçleri Takas ve Amara kasabalarına takviye getirdi ve ordu kurdu.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN