Esed Rejimi Humus’taki Son Hastaneyi de Bombaladı

Suriye’de 8 yıl içinde işlenmemiş savaş suçu bırakmayan Esed rejimi ile onun destekçisi Rusya, İran ve perde arkasındaki ABD, neredeyse bombalanmamış camii, okul, hastane ve frın bırakmadılar.

, 0 Yorum

Suriye’de 8 yıl içinde işlenmemiş savaş suçu bırakmayan Esed rejimi ile onun destekçisi Rusya, İran ve perde arkasındaki ABD, neredeyse bombalanmamış camii, okul, hastane ve frın bırakmadılar. Atom bombası haricinde fosfor, kimyasal ve varil bombaları ile ellerinde ne varsa kullanıp sivil yerleşim bölgelerini yerle bir ettiler. Rusya denenmemiş silahlarını da Suriye’de denediğini açıklamıştı. BM her zaman olduğu gibi katliamları kınarken, bombardıman hız kesmeden devam ediyor.

İran ve Rusya destekli rejim güçleri, Doğu Guta’yı teslim aldıktan sonra Humus iline saldırılarını artırdı. Esed rejimi, Humus’taki son hastaneyi de bombaladı.

Suriye rejimi, müzakerelerin başarısız olmasının ardından Cumartesi günü Humus bölgesinde muhalif gruplara yönelik saldırılarını hızlandırdı.

Hafta sonu boyunca El Zefarine, Telbise, El Adeviye gibi birçok köy ve kasabaya çok sayıda bomba atıldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin aktardığına göre biri çocuk en az 2 kişi yaşamını yitirdi.

Beyaz Baretliler sivil savunma örgütü de Restan kasabasına bir saatten kısa bir süre içerisinde 200’den fazla roketin düştüğünü açıkladı. 25 kişi yaralanırken bir kadın ve çocuğunun hayatını kaybettiği bildirildi. Bölgede çekilen videolarda Telbise’ye atılan bombalar sonucu yükselen dumanlar rahat bir şekilde görülüyor.

 

Füze saldırıları sebebiyle El Zefarine bölgesinde hizmet verebilen tek hastane kullanılamaz hale geldi. Sahadaki aktivistler hastane çalışanlarından birinin yaşamını yitirdiği aktardı.

Muhalif güçler kara saldırılarının çoğuna direnirken, iki hafta önce saldırının başlamasından bu yana yaklaşık 150 rejim askerini öldürdüler ya da yaraladılar. Son günlerde ise ağır bombardıman devam ediyor.

Hava saldırıları İdlib’te de devam etti. Rus hava saldırısı olduğu düşünülen saldırıda bir pazar meydanına bomba atıldı. 27 kişi hayatını kaybederken 150’nin üzerinde sivil yaralandı. Geçtiğimiz ay Kafr Batik köyünde bir okula saldıran Rus uçakları 16’sı çocuk 20 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Benzer şekilde Hass’ta, ülke içinde göç eden mültecilerin bulunduğu bir kampın vurulması sonucu 22 kişi yaşamını yitirmişti.

Rejim ayrıca ülkenin güneyinde bulunan Filistinli mültecilerin bulunduğu Yermük kampına da saldırı başlattı. 7 gün süren hava saldırıları sonucunda geçtiğimiz hafta en az 20 kişi öldürüldü. BM saldırıyı kınarken, Filistinli mültecilerin korunması için çağrıda bulundu.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN