Esed Rejimi Tahliye Konvoyuna Saldırdı

Suriye’de Esed rejiminin abluka ve yoğun saldırılarla ele geçirdiği Doğu Guta’daki kimyasal silah saldırısı mağduru Dumalıları taşıyan 21. tahliye konvoyuna, rejim bölgesinden geçerken silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 çocuk hayatını kaybederken, 4 kişi de yaralandı.

, 0 Yorum

Suriye’de Doğu Guta’daki Dumalıları taşıyan 21. tahliye konvoyuna rejim yanlılarınca düzenlenen silahlı saldırıda 1 çocuk öldü, 4 kişi yaralandı.

Başkent Şam’ın Doğu Guta bölgesinde yer alan Duma ilçesinden dün gece geç saatlerde ülkenin kuzeyine doğru hareket eden 21. tahliye konvoyuna sabah saatlerinde, rejim kontrolündeki Hama ilini Halep’e bağlayan Esirye-Hanaser yolunda silahlı saldırı düzenlendiği öğrenildi.

Konvoydakilerden edinilen bilgiye göre, rejim yanlısı silahlı milis Şabbihalarca açılan ateş sonucu 1 çocuk öldü, 4 kişi yaralandı.

21. tahliye konvoyunun önümüzdeki saatlerde Fırat Kalkanı bölgesine girmesi bekleniyor.

20. TAHLİYE KONVOYU EL- BAB’A GİRİŞ YAPTI

Diğer yandan Doğu Guta’dan Dumalı siviller ile askeri muhalifler ve ailelerini taşıyan 85 otobüslük 20. tahliye konvoyu dün akşam saatlerinde El Bab ilçesine giriş yaptı.

Kafilenin Bab ve Azez ilçelerindeki barınma merkezlerine yerleştirildiği öğrenildi. Doğu Guta’dan 20’inci, Duma’dan 8’inci olan ve dün akşam Bab’a ulaşan tahliye konvoyunda, 1413’ü çocuk, 903’ü kadın olmak üzere toplam 3 bin 532 kişi yer aldı. Duma’da tahliyeler sürecek.

Fırat Kalkanı bölgesine giriş yapan son konvoyla birlikte şimdiye kadar Doğu Guta’dan çıkmak zorunda kalanların sayısı 61 bini geçti.

22 Mart’ta başlayan zorunlu tahliyeler kapsamında Haresta, Arbin, Zemelka ve Ayn Terma bölgelerinden sivilleri ve askeri muhalifleri taşıyan 12 konvoy İdlib ve Halep’in batı kırsalına ulaşmıştı.

2 Nisan’da ise Duma’dan ilk tahliyeler başlamış ve 2-5 Nisan’da sivilleri ve yaralıları taşıyan dört tahliye konvoyu ilçeden ayrılmıştı.

Duma ilçesinden ayrılan en son kafile 5 Nisan’da Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Bab ilçesine ulaşmış ve daha sonrasında ilçeden tahliyeler durmuştu.

Rejim güçlerinin 7 Nisan’da Duma ilçesine düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivilin ölmesinin ardından Duma ilçesindeki askeri muhalif grup Ceyşül İslam ile Rus yetkililer arasında tahliye görüşmeleri başlamıştı.

Dünyabülteni

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN