Esed Zindanlarında Hapsedilen ve ‘İşkence Gören’ Kadınlara Destek

​​​​​​​Suriye’de 7 yıldır devam eden savaşta hapsedilen, işkence ve kötü muamele gören kadınlara dikkat çekmek ve hürriyetlerini talep etmek için oluşturulan Vicdan Konvoyu, Yenikapı Miting Alanı’ndan yola çıkıyor.

, 0 Yorum

Suriye’de 7 yıldır devam eden savaşta hapsedilen, işkence ve kötü muamele gören kadınlara dikkat çekmek ve hürriyetlerini talep etmek için oluşturulan Uluslararası Vicdan Konvoyu, 6 Mart’ta (bugün) İstanbul Yenikapı Miting Alanı’ndan yola çıkıyor.

Türkiye’deki kadınların öncülüğünde konvoya, 55 ülkeden farklı din, dil, ırk ve kültürlerden binlerce kadın katılacak. Katılımcılar arasında Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, akademisyen, hukukçu, medya mensubu, gazeteci, yazar, doktor, sanatçı, sporcu, siyasetçi, ev hanımı ve çalışan kadınlar bulunuyor.

Yurt dışından ise Pakistan Milletvekili Munaza Hasan, Ukraynalı Doktor ve Milletvekili Olga Bogomolets, İskoçyalı Yazar – Gazeteci ve Kadın Hakları Aktivisti Yvonne Rıdley, İngiltere Newcastle Belediye Meclis Üyesi Ann Schofield, Katar Emiri Ailesinden Asia Waheed Alrabayah, Malay Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dato Sri Dr. Zaleha Kamaruddin, Mandela’nın Gelini Rayne Rose Mandela-Perry, İngiltere’den Ödüllü Komedyen Yazar ve Aktör Sajeela Kershi ve Bosna’dan Srebrenitsa Anneleri gibi önemli isimler dahil oluyor.

Konvoya İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli illerinden kadınları taşıyan 200’e yakın otobüs ve çok sayıda araç katılacak.

İstanbul Yenikapı Miting Alanı’nda saat 10:30’daki basın açıklamasının ardından yola çıkacak olan konvoyun daha sonraki durakları ise Kocaeli, Sakarya, Ankara, Adana olacak. Konvoy daha sonra 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Hatay Fuar Alanı’ndan saat 10:30’da dünyaya seslenecek.

Dünyanın dört bir tarafından binlerce kadın, Hatay’ta dünyaya Suriye’de Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan ve her gün işkence edilen kadınların serbest bırakılmaları için çağrıda bulunacak.

Bosna’nın Acılı Anneler de “Vicdan Konvoyu’nda”

Bosnalı savaş mağduru, birçoğu yakınlarını soykırımda kaybetmiş acılı anneleri olan 200 kadın, Esed rejimi tarafından Suriye’deki hapishanelerde tutulan ve çeşitli işkencelere maruz kalan kadınların sesini duyurmak, serbest bırakılmalarını sağlamak amacıyla oluşturulan, “Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu”nda Hatay’a gitmek üzere bugün yola çıkıyor.

”Kadınlar İçin Vicdan Konvoyu”nda, 1992-1995 yıllarında yaşanan Bosna savaşı sırasında, Suriyeli kadınlar ile aynı kaderi paylaşan Boşnak kadınların yanı sıra, savaştan sonra doğmuş genç kızlar da bulunuyor.

“Bosna’yı Beraberimizde Götürüyoruz”

Bosna Hersek’teki Petrinja ve Jajce Anneleri Derneği Başkanı Şuhra Sinanovic ise 1992- 1995 yılları arasında Srebrenitsa’da iken, bugün Suriyeli kadınların ve çocukların yaşadığı dramın aynısını, o dönemlerde birebir yaşadıklarını anlattı.

Sinanovic, şunları söyledi: “Biz, 22 yıl önce aynı acıyı yaşadık. O yüzden Suriyeli kadınları en iyi anlayan bizleriz. Bosna’daki tüm kadın STK’larını topladık. Ve Hatay sınırında küçük bir Bosna’yı beraberimizde götürüyor olacağız.”

“Biz, Soykırım Bizimle Son Bulsun İstemiştik

”Acı dolu hikayemi bu kadar Srebrenitsa annesinin önünde anmak istemiyorum” diyen aktivist Şehida Abdurrahmanovic, duygularını şöyle dile getirdi:

”Biz, yaşadığımız soykırımın bizimle son bulmasını istiyorduk. Ama bunu başaramadık. Onların acısı bize çok zor geliyor ve istiyoruz ki bu son olsun. Suriye’deki kadınların yanında durmak istiyoruz. Arkadaşlarımızın çoğu sakinleştiricileri kullanıyor. Çünkü yaşadıklarını yeniden hatırlıyorlar..”

“Ülkemin Her Karışında Soykırım Yapıldı”

Srebrenitsa ”Kayıp Aileler Derneği” Başkanı Munira Subasic da, “soykırım acısını en derinden yaşamış bir halk olarak böyle bir organizasyonda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını” ifade etti.

Suriye’de yaşanan soykırıma yabancı olmadıklarını ifade eden Subasic, şöyle konuştu: ”Ülkemin her karışında soykırım yaşandı. Dünya bu soykırıma gözlerini kapattı. Bosna’da yaşananları hala soykırım olarak kabul etmeyen devletler var. Biz bununla savaştık ve savaşmaya devam edeceğiz ve bu soykırımı tüm dünyaya kabul ettireceğiz.”

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN