Eski Albay Düzenli: Darbe’nin Arkasında ‘İngiltere ve Rusya Var’

Akıncı Üssü Sanığı Eski Albay Muzaffer Düzenli “Darbeyi kim yaptı? sorusuna, Darbeyi planlayan oyun kurucular ve oyuna alet edilenler var. Dışarıdan, özellikle Rusya ve İngiltere’nin oyun kuruculara büyük desteği” olduğunu söyledi.

, 0 Yorum

Akıncı Üssü Sanığı Eski Albay Muzaffer Düzenli “Darbeyi kim yaptı?” sorusunu iki başlıkta değerlendireceğini, “Birincisi planlayan yani oyun kurucular, ikincisi de tezgâhın içine çekilenler, yani oyuna alet edilenler.” Dışarıdan özellikle Rusya ve İngiltere’nin oyun kuruculara büyük desteği vardı.” dedi.

“FETÖ”nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin açılan davanın 10. celsesi devam ediyor. Duruşmada savunma yapan eski Albay Muzaffer Düzenli, iddianamede yer alan delillerin maddi gerçeği yansıtmadığını iddia ederek, “Kanıt bulunamaması Yurtta Sulh Konseyi’nin hayal ürünü olduğunu göstermez mi? Ben böyle bir uydurma konseyin üyesi değilim” dedi. Düzenli, İngiltere ve Rusya’nın darbecilere büyük desteği olduğunu da söyledi.

Darbeyi kim yaptı?

“Darbeyi kim yaptı?” sorusu üzerine soruyu iki ana başlıkta değerlendireceğini belirten Düzenli, “Birincisi planlayan ve kurgulayanlar, yani oyun kurucular, ikincisi de tezgâhın içine çekilenler, yani oyuna alet edilenlerdir. Hazırlayanlar son 15 yıldaki mevcut yönetim döneminde etkinliklerini büyük ölçüde kaybeden bazı kliklerdir. Dışarıdan yabancı ülkelerin de, özellikle Rusya ve İngiltere‘nin oyun kuruculara büyük desteği var. Yıllardır iki ülkeyle ciddi bir iş birliği olduğunu biliyoruz. Oyun kurucular için genel amaç son 15 yılda ülke yönetiminde güç ve nüfus kaybına uğramaları ve Türkiye’nin söz sahibi olmaya başlamasıyla, “Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir durum değildir. Türkiye oturduğu yerde oturmalı. Bizim amacımız Türkiye’nin ayağa kalkmasını engellemektir” diyerek sektörel anlamda Türkiye’yi durdurmaktı. Durdurmak için de “milletin beynini uyuşturmalıyız” diye hareket ettiler. Evlilik programlarıyla millet, kimin eli kimin cebinde bilmez hale getirilmeye çalışıldı” ifadelerinde bulundu.

Sanık Düzenli’nin 2 saatten fazla süren savunmasını tamamlamasının ardından çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme Başkanı Selfet Giray, “Daha önceki ifadenizde Ahmet Özçetin’in sizi arayarak Akıncı Üssü’ne çağırdığını söylemişsiniz. Şimdi ise başka bir isimden bahsediyorsunuz” diye sordu. Düzenli de, “O ifadelerimi 4 günlük işkence sonucu verdim” şeklinde yanıtladı.

Hizb-ut Tahrir 17 Temmuz’da Açıkladı

15 Temmuz darbe girişiminin aktörlerine ilişkin tartışmalar Türkiye gündemindeki sıcaklığını korurken, başarısız girişimin üzerinden daha iki gün geçmişti ki darbede Kemalistlerin etkisine yönelik ilk net açıklama 17 Temmuz 2016’da Hizb-ut Tahrir’den gelmişti.

Hizb-ut Tahrir’in yaptığı açıklamada, “Kemalistlere yönelik”;

“Darbenin arkasında İngiliz yanlısı maceraperest subaylar olmasına gelince, bilindiği üzere ordunun belkemiğini İngiliz yanlısı subaylar oluşturmaktadır. Amerika, Cumhurbaşkanı Özal döneminden itibaren ordu içine sızmak için çalıştı, ancak başarılı olamadı. Bu yüzden Polis Teşkilatı’nı güçlendirdi ve Özel Kuvvetler kurdu. Sonra Erdoğan döneminde ABD, orduya sızmak üzerine fokuslandı ve bir ölçüde de başarılı oldu… Erdoğan, her ne kadar İngilizlerin kanatlarını budasa da ancak orduda hâlâ İngilizlerin belli gücü var. Onları tamamen yok etti diyemeyiz. İşte cuntacı subaylar da İngiliz yanlılarıdır. Bu subayların maceraperest oluşlarına gelince, çünkü büyük olasılıkla darbe planı İngilizler tarafından değil, cuntacı subaylar tarafından planlanmıştır. İngilizler, bunu onlara havale etmiştir. Zira darbe planına bakıldığında, İngiliz sinsilik ve kurnazlığından neredeyse tamamen yoksun olduğu görülür. Örneğin cuntacılar, darbe bildirisinde laikliğe vurgu yaptılar. Bu ise onların ahmak olduğunu gösterir. Çünkü pek çok Türk İslami duygulara sahiptir. Dolayısıyla bildiride laikliğe vurgu yapmak, onları ajite etmek içindir. Mustafa Kemal ve yandaşlarına vurgu yapmak ise, İslam’a ve Müslümanlara olan öfke, kin ve nefretlerinin bir göstergesidir.”

“Gülencilere yönelik”;

“Darbe girişimin arkasında Gülencilerin olduğunu söylemek, büyük olasılıkla doğru değildir. Çünkü Gülenciler, daha çok yargı ve STK’larda öbekleşmişlerdir. Birincisi, sömürgecilerin desteği olmadan darbe yapabilecek askeri kapasiteleri yoktur. İkincisi, Amerika’nın komutu ile hareket ederler, dolayısıyla onun izni olmadan kıpırdayamazlar. Amerika ise özellikle Erdoğan’ı şu anda çıkarlarına hizmet edecek en uygun kişi olarak görüyor. Suriye krizinde Türkiye, Amerika’nın son okudur. Erdoğan, ABD’ye öyle bir hizmette bulunmaktadır ki bu koşullarda bir başkası bunu yapamaz.”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik”;

“Hiç şüphesiz Erdoğan, budanmış olsalar da İngilizlerin ordu içinde belli bir güçlerinin ve darbe girişiminin arkasında da ordu içindeki İngiliz yanlısı grubun olduğunu biliyor. Fakat Erdoğan, Gülen hareketini suçlamıştır, çünkü İngilizlerin ordu içindeki adamlarını gündeme taşımak, onların prestijini yüceltmek, habersizce ortadan kaldırmak ise prestijlerine bir hakaret olduğunun farkındadır. Gülen hareketinin onlar kadar büyük bir imajı yok. Erdoğan, sessiz sedasız yani gizlice İngilizlerin adamlarını ortadan kaldırmak için çalışmaktadır. Ön plana çıkarılmıyorlar ki etraflarında kümelenme olmasın… Aksine sessiz sedasız muhaliflerini tırpanlıyor. Zira Gülen cemaati, İngilizlerin adamlarına kıyasla devede kulak kalır.” demişti.

Ayrıntılar İçin:

Türkiye’de Gerçekleşen Askeri Darbe Girişim Hakkında Ana Hatlar

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN