Gazze Katliamında Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 66 Oldu

İsrailli Sniperler, 14 Mayıs Pazartesi günü Gazze Şeridi’nin sivil nüfusuna yönelik katliam gerçekleştirdi, bugün iki Filistinli’nin ölümüyle birlikte, öldürülenlerin sayısı 66’ya yükseldi.

, 0 Yorum

İsrailli Sniperler, 14 Mayıs Pazartesi günü Gazze Şeridi’nin sivil nüfusuna yönelik katliam gerçekleştirdi, bugün iki Filistinli’nin ölümüyle birlikte,  öldürülenlerin sayısı 66’ya yükseldi.

Ahmed Katosh (23 yaşında) ve Muhammed Tahun (20 yaşlarında) bugün hastanede hayatını kaybetti.

14 Mayıs’ta neredeyse 3 bin Filistinli yaralandı, İsrailliler’den ölen ve yaralanan olmadı.

ESCWA tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Savunmasız göstericilere karşı gerçek mermi kullanılması göz önüne alındığında orantısız güç kullanıldığı görülüyor. Uluslararası insan hakları hukuku yeniden ihlal ediliyor. İsrail ordusu, sivillerin yaşamını ve onurunu göz ardı ediyor.”

ESCWA bu durumu, arasında 11 yıldır Gazze’ye uygulanan ablukanın da olduğu İsrail’in belgelenmiş uluslararası hukuk ihlallerinden biri olarak değerlendirdi. İsrail’in 2 milyondan fazla Filistinliyi hapishanede tuttuğunu ve mevcut Filistin yönetimini işgalle ihlal ettiğini kaydetti. Komisyon, İsrail’in dördüncü Cenevre Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini, özellikle de sivilleri koruma konusunda üzerine düşenleri yerine getirmediğini vurguladı.

Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in işgal altındaki Filistin topraklarında şiddetin tırmanması ve Gazze protestolarında ölen veya yaralanan Filistinlilerin sayısının artmasıyla ilgili derin endişe duyduğu belirtildi. Guterres’in daha önce de benzer olaylarla ilgili defalarca ‘bağımsız ve şeffaf bir soruşturma’ yapılmasına yönelik çağrıda bulunduğuna dikkat çekildi.

ESCWA açıklamasında “51 yıldır İsrail’in işgali altında bulunan Gazze’de yaşam artık ‘dayanılmaz’ hale geldi. İsrail’in 21. yüzyılda Filistin’in bastırılmasının ve parçalanmasının 70 yıl sonrasında buna uluslararası hukuku cezasız kalmaksızın ihlal ederek devam etmesi kabul edilemez” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN