Guta’dan Tahliyeler Hama’ya Yönlendiriliyor, Sırada Hama’mı Var?

Doğu Guta’dan Tehcir ettirilen sivil vatandaşlar, güney illerinden Hama’ya yerleşiyor.

, 0 Yorum

Doğu Guta’dan Zorla göç ettrilen sivillerin ayrılışı devam ediyor. Yedinci konvoyla birlikte kenti terk edenlerin sayısı 25 bini aştı.

Doğu Guta’daki muhasaradan çıkan sivil vatandaşlar, güney illerinden Hama’ya yerleşiyor.

Arbin, Zemelka ve Ayn Terma bölgelerindeki siviller Doğu Guta’dan ayrılırken özellikle Duma’daki çatışmalar devam ediyor.

Sivillerin Hama’ya götürülmesini değerlendiren gözlemciler, Esed Rejiminin bir sonraki hedefinin Hama olacağı yönündeki tahminler nedeniyle kentin yanlış tercih olduğu görüşünde.

Sadece dün Doğu Guta’dan ayrılan Suriyelilerin sayısı 6 binden fazla.

Ceyşul İslam Şehri Teslim Etmeyi Reddetti

Stratejik Doğu Guta kenti Duma’da savaş şiddetleniyor, Ceyşul İslam grubu Suriye rejim ordusuna teslim olmayı reddetti.

Duma’yı çevreleyen binlerce rejim askeri ve şii gruplar kasabada katliam yapmak için hazırlıklarını tamamladı.

Şu anda Rus Uzlaşma Merkezi, Ceyşul İslam grubunu Duma’yı teslim etmesi konusunda ikna etmeye çalışıyor; ancak grup direnişini sürdürmeye devam ediyor.

Ceyşul İslam’ın şehri teslim etmeyi reddetmesine karşılık, Suriye rejim ordusu komutanlığı askeri operasyonlarını Duma’yı ele geçirme adına daha da artıracağını belirtti.

ÖSO: Rejimle Uzlaşmayacağız Ve Asla Teslim Olmayacağız

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) resmi medya kanadının bildirdiğine göre, Suriye rejim hükumetiyle Maharasya bölgesi  için uzlaşmayı reddetti.

ÖSO tarafından yayınlanan açıklamada, Maharasya’da rejimle uzlaşılmayacağı ve mücadele edileceği; asla teslim olmayacakları ifade edildi.

Özgür Suriye Ordusu’ndan yapılan bu açıklama, Rejim ordusu ve Rus ordusunun Muhaliflerle uzlaşma arayışı için Deraa’ya delegasyon göndermesinden birkaç gün sonra geldi.

Şam’da bir askeri kaynak Suriye ordusunun tüm Şam bölgesini ele geçirdikten sonra güney Suriye’ye odaklanacağını söyledi.

Ajanslar

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN