“Haklarında Dava Bile Açılmamasına Karşın Terörist Olarak Adlandırılıyorlar”

İngiltere merkezli Sivil Toplum Kuruluşu STK CAGE, eski Guantanamo tutuklusu Salim Abdusselam Ghereby’nin Libya’ya dönmesinin ardından Trablus’taki Mitiga hava üssünde tutulduğunu ve muhtemelen işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını belirtti.

, 0 Yorum

Kendisi de eski bir Guantanamo tutuklusu olan Moazzam Begg’in Genel Koordinatörlüğünü yaptığı CAGE kuruluşu, Ghereby hakkındaki endişelere dikkat çekti.

Londra merkezli STK, Salim Abdusselam Ghereby’nin on altı yıldır ayrı olduğu ailesine kavuşmak için kendi iradesiyle döndüğü Libya’da geleceği belirsiz yeni bir süreçle karşı karşıya kaldığını bildirdi.

Trablus, Muammer Kaddafi’nin Arap Baharı devrimiyle alaşağı edilmesinin ardından çeşitli silahlı grupların kontrolüne geçti.

Mitiga Havalimanı bu yılın başında, Ocak ayında gruplar arasındaki çatışmalara sahne olmuş ve olaylar, 20 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.

Mitiga Havalimanı çatışmaların ardından bir süreliğine kapanmıştı.

CAGE, diğer birçok Guantanamo tutuklusu gibi yıllarca gözaltı süresinin ardından Ghereby’nin de herhangi bir mahkeme süreci yaşamadan serbest bırakılmasına karşın ‘terörist’ ve ‘ulusal güvenlik için tehdit unsuru’ olarak adlandırılmasına tepki gösterdi.

CAGE ayrıca Ömer Halife Muhammed Ebu Bekir’in Libya’ya deport girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Senegal’in başkenti Dakar’da gözaltına alındığını yazdı.

Asyanın Sesi

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN