Hindistan, Müslümanları Vatansız Statüsünde Sınır Dışı Edecek

Hindistan’ın doğusundaki Assam eyaletinde yaşayan yaklaşık beş milyon Müslüman, 1971’den önce ailelerinin orada yaşadığını kanıtlayan belgeleri sunamadıkları öne sürülerek sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya.

, 0 Yorum

Assam hükümetinin Ulusal Vatandaş Kaydı NRC’ye dahil edilmek üzere vatandaşların ön listesini yayınlamaya hazırlanıyor.

Yetkililer, altı yıl içinde gerçekleştirilen güncelleme sürecinin Bangladeş’ten belgelenmemiş göçmenleri tespit ve sınır dışı etmeyi amaçladığını söyledi.

Ancak eleştirmenler, Myanmar’ın Rohingya azınlığının katliamına benzer şekilde Müslüman vatandaşları ve Bangladeş kökenli uzun süreli mültecileri vatansız hale getirme tehlikesine dikkat çekiyor.

Assam, yaklaşık üçte biri Müslüman olan 32 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor.

Assam’ın NRC’sini güncelleme görevini üstlenen Prateek Hajela, yaptığı açıklamada, Assam’da 4.8 milyon insanın ön listenin yayınlanmasından önce “gerekli eski belgeleri sunmayı başaramadığını” söyledi.

2016 yılında Assam’da iktidara gelen Başbakan Narendra Modi’nin Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi, NRC’de yer almayan kişileri sınır dışı etmeye söz verdi.

Assam’ın maliye ve sağlık bakanı olan Himanta Biswa Sarma’nın gazetecilere verdiği demeçte, “NKK’de isimleri bulunmayan tüm kişilerin sınır dışı edilmesi gerekecek” dedi.

Yerel hükümet, ön listenin yayınlanmasından önce sınır eyaletine 40 binden fazla polis memuru ve paramiliter birliği harekete geçirdiğini söyledi.

“Hiç şansımız yok, yani tüm güvenlik önlemleri alındı.”

On binlerce mülteci – hem Müslümanlar hem de Hindular – 1970’lerin başlarında Pakistan’dan bağımsızlık savaşı sırasında Bangladeş’ten Assam’a kaçtı.

1980’lerde, göçmen karşıtı protestolarda yüzlerce insan öldürüldü.

Son güncelleme için Hint vatandaşı olarak tanınmak için, Assam’ın tüm sakinleri, kendilerinin veya ailelerinin o tarihten önce ülkede yaşadıklarını kanıtlayan belgeler sunmalı.

‘Bahane yok’

Süreç, 30 Haziran’a kadar yayınlanacak nihai sicil emrini veren Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından denetleniyor.

Şubat ayında, hükumet bu süreyi karşılamanın “imkansız” olduğunu söyleyerek ek süre talep etti. Ancak mahkeme, talebi reddetti.

Yargıçlar ayrıca, doğrulama sürecine yardımcı olmak için ikinci bir koordinatör tayin etmeyi reddettiler.

2009 yılında NRC’nin güncellenmesini hızlandırmak için Yüksek Mahkemeye dilekçe veren Assam Bayındırlık Konseyi Başkanı Abhijeet Sarma, hakimlerin kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Assam bir sonraki Rakhine mi olacak?

Yerel politikacılar, belgelenmemiş tüm göçmenlerin Bangladeş’e gönderilmesi gerektiğini söylediler.

Eleştirmenler böyle bir hareketin, çoğunluğu Müslüman olan Rohingya azınlığı mensuplarının 1982’de vatandaşlıklarından ayrıldığı Myanmar’ın Rakhine Eyaletindeki benzer bir krizi tetikleyeceğinden korkuyorlar.

Geçen yıl yaklaşık 700.000 Rohingya’lı , acımasız bir askeri saldırı sonrası Rakhine Eyaleti’nden kaçtı.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN