Hizb-ut Tahrir Türkiye, Gündemi Değerlendirdi – 20 Kasım 2018

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar​, haftalık kamuoyu ve basın bilgilendirme toplantısını dün gerçekleştirdi.

, 0 Yorum

Gündemin öne çıkan konularına temas ettiği değerlendirme toplantısında Mahmut Kar, bu hafta da; Yılmaz Çelik’in Tahliyesi, Diyanet’in “Peygamberimiz ve Gençlik” Temalı Mevlid-i Nebi Haftası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mevlid-i Nebi Haftası açılış töreninde yaptığı konuşması, Türkiye’nin Membiç’e yönelik yapmayı planladığı operasyon ve Türkiye’nin Yemen’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalması konularına değindi.

 

YILMAZ ÇELİK TAHLİYE OLDU

Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin hak ihlali kararı üzerine Yılmaz Çelik hakkında infazın durdurulması ve yeniden yargılama kararı verilmişti. Yerel mahkemenin de bu karara muvafakat ederek yeniden yargılanma sürecini başlatması sonucu Yılmaz Çelik kaldığı cezaevinden 19 Kasım günü tahliye edildi.

Mahmut Kar, “28 Şubat hem de Hizb-ut Tahrir yargılamalarındaki mağduriyetlerin giderilmesi için mücadele eden bu konuda duyarlılık gösteren tüm kesimlerden, tüm Müslümanlardan Allah razı olsun.” diyerek bu süreçte konuya hassasiyet gösterenlere teşekkür etti.

“AYM’nin Yılmaz Çelik hakkında verdiği bu karar ile haksız suçlamalar ile bugüne kadar yapılan bütün yargılamalar çökmüş oldu.” sözleriyle de Hizb-ut Tahrir yargılamalarında sürecin olması gereken durumuna işaret etti.

DİYANET’İN “MEVLİDİ NEBİ HAFTASI” TEMASI

Mahmut Kar’ın temas ettiği bir diğer konu başlığı, “Peygamberimiz ve Gençlik” temalı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yılki Mevlid-i Nebi Haftası’ydı.

“Laik cumhuriyetin kurulmasıyla bu hayattan kovulmuş, siyasetten, eğitimden, ekonomik alandan, içtimai ve sosyal hayattan, yargıdan kovulmuş bir Peygamberi Diyanet gençliğe hangi yönü ile örnek gösteriyor?” sorusuna cevap arayan Kar, “Laik sistem değişmedikçe gençlik yozlaşmaya ve tükenmeye devam edecektir. Bu nedenle başta Diyanet yetkilileri olmak üzere tüm âlimler ilk önce bu laik sistemin yerine İslâm’ı tatbik edecek Hilâfet sistemini önermeli ve buna davet etmelidirler.” dedi.

PEYGAMBERİN SÜNNETİ – İKTİDARIN İCRAATI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mevlid-i Nebi haftası açılışı nedeniyle yaptığı konuşmada iktidarın icraatları ile Rasulullah’ın sünneti arasında benzerlikler olduğunu söylemesiyle alakalı olarak, “bunun doğru olmadığını” ifade eden Kar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Peygamberin en büyük sünneti Allah’ın mülkünde Allah’ın sözünü egemen kılmaktır. İnsanlar arasında Allah’ın indirdikleriyle hükmetmektir. Allah’ın dinini bütün dinlerden üstün kılmaktır. Allah’ın kelimesini yüceltmek ve İslâm’ı tüm dünyaya yaymaktır.

Siz ise bugün Allah’ın mülkünde cahiliye hükümleriyle hükmediyorsunuz! Allah’ın sözü yerine demokrasinin sözünü egemen kılıyorsunuz. Laiklik ve demokrasiyi yüceltiyor, İslâm dünyasında yaymak için koşturuyorsunuz.

Sizin özgürlük anlayışınız ateist ve deistlerin Müslümanları saptırmak için dernek kurup serbestçe çalışmasını mı kapsıyor? Eşcinsellerin örgütlü bir şekilde İslâm’a ve Müslümanlara hakaret yürüyüşleri düzenlemesi mi kapsıyor?”

TÜRKİYE MEMBİÇ’E OPERASYON PLANLIYOR

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik yapacağı sınır ötesi operasyon hazırlıklarına da değinen Mahmut Kar, Türkiye’nin, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarıyla Suriye mazlumlarına değil de Esed’e kalkan olmayı başardığını” ve “Sonuç alınamayan Cenevre görüşmelerinden sonra muhalif gurupların yönünü Astana’ya çevirerek anlaşmalara zorladığını” söyledi.

Mahmut Kar ayrıca, “Türkiye, uzun zamandır Amerika’nın PYD’ye olan desteğini çekmesi için kamuoyu oluşturuyor. Hatta PYD’yi değil Türkiye’yi kullan diye açık açık çağrı yapıyor. Ancak Amerika hem PYD’yi hem de Türkiye’yi kullanma siyasetinden vazgeçmiş değil.” dedi.

TÜRKİYE YEMEN KONUSUNDA SESSİZLİK YEMİNİ ETMİŞ

Yemen’deki insanlık krizini de gündemine alan Mahmut Kar, 5 milyon Müslümanın günlük yiyecek ihtiyacını karşılayamadığı Yemen konusunda Türkiye’nin adeta sessizlik yemini ettiğini söyledi.

“Televizyon dizilerinde Osmanlıcılık ve dünya liderliği oyunlarıyla kendini avutan Ak Parti iktidarı esasen sömürgecilerin çıkarlarını korumaktan başka hiç bir şey yapmıyor. Yemen ile alakalı Türkiye’nin sesinin yükseldiğine hiç şahit oldunuz mu? Ya net bir tavır sergilediğine?” sözleriyle iktidarı eleştiren Kar, “Osmanlı Portekiz saldırılarına karşı Yemeni nasıl koruma altına almış ve Portekizlileri Yemen topraklarından defetmiş ise bugün de Türkiye’ye düşen görev, mazlum Yemen halkının yanında durmak ve fitne odaklarını bir bir yok ederek Yemen’deki insanlık krizine son vermektir.” diyerek gündem değerlendirme toplantısını sonlandırdı.

Köklüdeğişim

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN