Hizb-ut Tahrir Türkiye, Gündemi Değerlendirdi – 27 Kasım 2018

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar​, haftalık kamuoyu ve basın bilgilendirme toplantısını dün gerçekleştirdi.

, 0 Yorum

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar​, haftalık kamuoyu ve basın bilgilendirme toplantısını dün gerçekleştirdi.

 

Mahmut Kar, gündem değerlendirme toplantısında aşağıdaki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu:

•KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN SEBEBİ LAİK DÜZEN

“Kadına Şiddetin Son Bulması, Cezaların Arttırılmasıyla Değil Kapitalist Nizamın Ortadan Kaldırılmasıyla Mümkün Olacaktır.”

İslâm, “Cennet annelerin ayakları altındadır” yani kadının ayakları altındadır, derken kapitalizm yılın sadece bir gününü kadına ayırarak ona verdiği değeri göstermektedir.

Kadına yönelik şiddet elbette kabul edilemez! Ancak hem kadına şiddetin kapılarını açan mevcut kapitalist nizamı kabul etmek hem de bu çark içinde kadına yönelik şiddet ile mücadele etmek kendi içinde çok ciddi bir çelişki oluşturmaktadır.

•AİHM’NİN DEMİRTAŞ KARARI SİYASİDİR

“AİHM İnsan Hakları Konusunda Uluslararası Bir Mahkemeden Çok Siyasi Bir Kurum Vazifesi Görmektedir.”

İnsan hakları, AİHM için bir öncelik değildir aksine siyasi kararlara biçilen kılıftır. ABD Başkanı Trump’ın “İnsan hakları ABD menfaatlerinden sonra gelir” sözü AİHM için de geçerlidir.

AİHM hak ve hukuk gözetimi yaparak yargılama yapan gerçek bir mahkemeden çok uzaktır. Dolayısıyla Müslümanlar için bu kurumdan adalet beklemek çölde serap görmek gibi bir şeydir.

•AB LİDERLERİ, BREXIT ANLAŞMASINI ONAYLADI

AB Liderleri, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden Ayrılma Planı Olan Brexit Anlaşmasını Onayladı.

İngiltere, dâhil olduğu günden günümüze kadar Avrupa Birliği’ni politik hedeflerine ulaşmak için Truva atı olarak kullanmak istedi. Bununla birlikte Birliği zayıflatmaya yönelik hiçbir hamleden de geri kalmadı.

Brexit anlaşması İngiliz Parlamentosu’ndan da geçecek olursa o zaman daha net anlaşılacak ki İngiltere’nin menfaatleri Birliğin dışında kalmayı gerektiriyor.

•RUSYA’YA UKRAYNA KONUSUNDA CESARET VEREN ABD’DİR

“Rusya “Suyu Bulandırdın” Diyerek Ukrayna Üzerinden Avrupa’ya Dişini Gösteriyor.”

Türkiyeli yöneticilere soruyoruz: Kırım, kadim bir Osmanlı toprağı mı yoksa Rus toprağı mı? Rusya’nın Suriye’de hala ne işi var? Rusya, kendisi ile yaptığınız sözde çatışmasızlık anlaşmalarını daha kaç kere ihlal edecek ki sizin sesiniz çıksın?

Müslümanların toprakları ve maslahatları üzerinde onunla asla ve asla anlaşma yapılamaz. Bu tartışmasız bir gerçektir. Türkiye bu gerçeğe göre hareket etmeli, ona göre politikalar belirlemelidir.

•PARTİLERİN YEREL SEÇİM İTTİFAKI

Yerel Seçimler Öncesi Partiler Arası İttifaklar Kurulmaya Başladı

Yerel seçimlerde bile ittifaka ihtiyacın hâsıl olması, Cumhur İttifakı’nın temelde nasıl bir sağlam bağ olduğunu, partiler üstü gücün menfaatleri doğrultusunda hareket edildiğini göstermektedir.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN