Hizb-ut Tahrir’e Yönelik Yargı Zulmüne Tepkiler

Affın konuşulduğu bir dönemde Hizb-ut Tahrir’in 105 üyesi hakkında verilen 660 yıllık cezanın Yargıtay tarafından onanmasının ardından haklarında tutuklama kararları çıkan üyelerin bir bir tutuklanıp cezaevine konmasına tepkiler büyüyor.

, 0 Yorum

Affın konuşulduğu bir dönemde Hizb-ut Tahrir’in 105 üyesi hakkında verilen 660 yıllık cezanın Yargıtaytarafından onanmasının ardından haklarında tutuklama kararları çıkan üyelerin bir bir tutuklanıp cezaevine konmasına tepkiler büyüyor.

En son geçtiğimiz hafta içinde Hizb-ut Tahrir üyesi Bülent KURŞUN tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bu olayın ardından tekrar gündeme gelen Hizb-ut Tahrir’e ve üyelerine yönelik uygulanan yargı zulmüne çeşitli çevrelerden pek çok isim tepki verdi.

Hilal TV’de yayınlanan “Sözü Esirgemeden” programının yapımcı ve sunucusu Sosyolog Bahadır KURBANOĞLU, programının af tartışmalarını değerlendirdiği bölümünde; ceza düzenlemesinin, 28 Şubat ve Hizb-ut Tahrir davaları gibi hukuksuzlukların kol gezdiği İslâmi camiaya yönelik yargı zulmünü gündemine almamasını eleştirdi. “Nice Hizb-ut Tahrirli ve son olarak da Bülent KURŞUN’un tutuklanarak cezanın infaz süresinin başlatılmış olması göstermiştir ki, “FETÖ” yargısının kararları yargıda hâlâ geçerliliğini sürdürmektedir” diyen Kurbanoğlu, Yargıtay’da Hizb-ut Tahrir hakkında verilen karara itiraz eden Yargıtay Hâkimi Mustafa Kurtaran’ın 35 sayfalık şerhine dikkat çekti. İşte Bahadır KURBANOĞLU’nun “Sözü Esirgemeden” programının “Af Tartışmaları ve Adil Çözüm” başlıklı bölümü:

 

•Hizb-ut Tahrir üyesi Bülent KURŞUN’un tutuklanmasına tepki gösteren bir diğer isim de TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk GERGERLİOĞLU. Gergerlioğlu yayımladığı bir tweet’inde Bülent KURŞUN’un haksız bir şekilde tutuklandığına dikkat çekti:

•HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı/Dış İlişkiler Başkanı Said ŞAHİN de Twitter hesabından yayımladığı açıklamasında, Hizb-ut Tahrir mensuplarına zulmün katmerleşerek devam ettiğini ifade etti:

Özgür-Der Başkanı Rıdvan KAYAHaksöz Haber’de yayımlanan “Af’ta Ayrımcılık Değil, Eşitlik Hedeflenmelidir!” başlıklı makalesinde İslâmi camiadaki umursamazlığa Hizb-ut Tahrir davaları üzerinden dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“İslami Dayanışma Nerede?

Ne yazık ki, İslami camia bu noktada büyük bir duyarsızlık, umursamazlık içindedir. Örneğin onlarca kardeşimizin Hizbu’t Tahrir mensubiyetinden ötürü hapis cezalarına çarptırılmalarının ortaya çıkardığı zulüm ve haksızlık göz önüne alındığında durumun vahameti rahatlıkla anlaşılabilir.”

İlgili makale: Af’ta Ayrımcılık Değil, Eşitlik Hedeflenmelidir! – RIDVAN KAYA

Haksöz Haber sitesi Hizb-ut Tahrir üyesi Bülent KURŞUN’un tutuklanma haberini Köklü Değişim Medya kaynaklı olarak “Hilafet Konulu Konferans Yapmanın Cezası 7,5 Yıl Hapis!” başlığıyla sayfasına taşıdı:

“Bülent Kurşun’un suçu 26 Temmuz 2009’da İstanbul Bağcılar Hakkı Başer Spor Salonu’nda yapılması planlanan Hilâfet Konferansı için valiliğe verilen izin başvuru dilekçesindeki heyet içinde isminin olması! Bülent Kurşun bunun için yargılandı ve 7,5 yıl hapse mahkûm edildi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi cezayı onadı ve infaz için Bülent Kurşun dün evine yapılan baskın ile tutuklandı ve cezaevine konuldu.”

İlgili haber: Hilafet Konulu Konferans Yapmanın Cezası 7,5 Yıl Hapis!

•Hertaraf.com sitesi de Hizb-ut Tahrir üyesi Yakup TOSUN’un cezaevinde gördüğü şiddeti ve Ankara’dan Tekirdağ’a sürgün edilmesini haberleştirdi.

Koğuş Değişikliği İsteyen Mahkum Darp Edilip Sürgün Yedi!

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Hizb-ut Tahrir yargılamaları sonucunda 7,5 yıl ceza verilen ve Ocak ayında tutuklanıp Sincan cezaevine gönderilen Yakup TOSUN, koğuşunun değiştirilmesini talep etmesi sonrası Sincan F1 gardiyanları tarafından darp edildi.

“Cebir ve Şiddet” olmadığı halde Yargıtay tarafından 105 Hizb-ut Tahrir mensubu hakkında verilen 660 yıllık hapis cezasının onanmasının ardından infaz sürecine giren dosyaların mağdurlarından birisi olan Yakup TOSUN, cezaevinde gardiyanlar tarafından darp edildi.

(…)

Ertesi gün revire çıkan TOSUN, aldığı ağır darbelere rağmen revir doktoru tarafından hastaneye sevk edilmedi ve sadece reçete yazılmasıyla yetinilerek koğuşuna gönderildi. Bilahare isteği doğrultusunda koğuş değişikliği yapılmayan TOSUN, ailesi Ankara’da ikamet etmesine rağmen isteği dışında zorla Tekirdağ F Tipi cezaevine sevk edildi.

İlgili haber: Koğuş Değişikliği İsteyen Mahkum Darp Edilip Sürgün Yedi!

•İLKHA tarafından hazırlanan “Hizb-Ut Tahrir’e Yönelik Yargı Zulmü Devam Ediyor” başlıklı haber de Hizb-ut Tahrir üyesi Bülent KURŞUN’un maruz kaldığı zulmü gözler önüne serdi. “Hizb-Ut Tahrir’e Yönelik Yargı Zulmü Devam Ediyor Hizb-ut Tahrir tarafından 9 yıl önce düzenlenmek istenen Hilâfet Konferansı nedeniyle, hakkında dava açılan Bülent Kurşun, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hizb-ut Tahrir, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin 2008 yılında aldığı “Her ne kadar bugüne kadar silahlı eylemi olmasa da ileride silaha başvurabilir” şeklindeki içtihat kararı ile “silahlı terör örgütü” kapsamına alındı. Yargıdaki FETÖ mensupları tarafından alınan bu içtihat kararının ardından Hizb-ut Tahrir’in faaliyetleri “silahlı terör örgütü” suçuna dönüştürüldü. 2009 yılının temmuz ayında İstanbul’da Hakkı Başar Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilecek Hilafet Konferansı nedeniyle, Türkiye genelinde 23 ilde başlatılan Hizb-ut Tahrir operasyonları ve yargılamaları sonrasında 19 kişiye toplam 128 yıl ceza verildi.

Emniyet bilgi raporları, emsal mahkeme kararları ve hukukçuların bilimsel mütalaaları, Hizb-ut Tahrir’in cebir ve şiddet kullanmayan siyasi bir hareket olduğunu kabul ettiği halde, verilen ceza Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı. Bunun üzerine yapılan operasyonlar kapsamında, Hizb-ut Tahrir mensubu Yılmaz Çelik, Murat Savaş ve Mustafa Patan gibi birçok ismin yanı sıra Bülent Kurşun da tutuklandı.

Hırsızlar, uyuşturucu tacirleri ve kaçakçılar gibi suçluların serbest kalmasına neden olacağı belirtilen “Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinin Şartlı İndirimi ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi”nin konuşulduğu bu günlerde, Hizb-ut Tahrir mensuplarının tutuklanması tepkilere neden oldu. Yapılan hukuksuz tutuklamalar, “Hükümet samimi ise FETÖ mağduru Hizb-ut Tahrir üyesi Müslümanlar ile 28 Şubat mağdurlarının hakkı iade edilir ve geçmiş ile yüzleşilir. Zira Hizb-ut Tahrir’e yönelik yargılamalar ‘Düşman Ceza Hukuku’ anlayışına göre yapıldı. Zulmedildi ve zulmedilmeye devam ediliyor.” yorumlarına neden oldu.”
İlgili haber: Hizb-Ut Tahrir’e Yönelik Yargı Zulmü Devam Ediyor

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN