Hizb-ut Tahrirli Rüstem İsmailov Aylar Sonra Ailesini Görebilecek

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Hizb-ut Tahrir’e üye olmakla suçlanan Rüstem İsmailov on ay sonra eşiyle görüşebilecek.

, 0 Yorum

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Rüstem İsmailov’a 10 ay sonra ilk kez eşiyle görüşmesine izin verildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rüstem İsmailov’un eşi Fatma İsmailova, “Anayasal haklarımızı ihlal ederek on buçuk aydır izin vermedikleri görüşme iznini verdiler. Çarşamba günü ben eşimle görüşebileceğim… Evet, kafe ya da parkta değil… Buluşmamız inşallah Akmescit şehrinin tutukevinde gerçekleşecek. Sabah saat 8’den önce sıraya girerek saatlerce sıramı beklemem gerekecek… Ama yine de çok mutluyum!” diye kaydetti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltında alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir’i organize etmekle, Rustem İsmailov, Emil Cemadinov, Uzair Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklanmış bir sözde örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Daha sonra Ayder Saledinov ve Rüstem İsmailov, zorunlu psikiyatrik muayene için psikiyatri kliniğine kapatıldı.

Bilindiği gibi, Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tıp yöntemlerini kullanıyor.

İşgalci Rusların suçlamalarının aksine Hizb-ut Tahrir, 50’den fazla ülkede çalışmakta olup, hiçbir şiddete bulaşmadığı ve şiddete temelden karşı olduğu resmi makamlar dahil herkesçe malumdur. Buna rağmen Ruslar tarafından terörle suçlanmakta ve Kırımlı Müslümanların evlerine hukuksuz baskınlar yapılmakta ve Müslümanlar cezaevlerine atılmaktadır.

Onların suçu neydi ki; evlerine baskınlar yapılıp, hapse mahkum ediliyorlar?! Mesela uyuşturucu ticareti mi yapıyor? Adam mı öldürdüler? Hırsızlık mı yaptılar? Hayır! Hiç biri değil. Bilakis işgalcilere göre onların tek suçu, #Hizb-ut Tahrir saflarında Nübüvvet Minhacı üzere Raşidi Hilafeti ikame ederek İslami hayatı yeniden başlatmak için çalışmalarıdır.

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN