HRW: İsrail’in Ölümcül Güç Kullanması ‘Savaş Suçlarına Dönüşebilir’

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yaptığı açıklamada, İsrail’in son haftalarda Gazze Şeridi sınırı boyunca Filistinli protestoculara karşı ölümcül güç kullanmasının savaş suçlarına yol açabileceğini söyledi.

, 0 Yorum

Örgüt, İsrail’i bir tehdit oluşturmayan Filistinli göstericilere karşı “ölümcül niyetle” canlı mühimmat kullanmakla suçladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitson, “İsrail’in yaşama karşı yakın bir tehdit olmadığı zaman dahi ölümcül güç kullanmasında artış yaşandığını” söyledi.

“Uluslararası toplum, İsrail askerlerinin davranışlarını aklayan ABD’nin Güvenlik Konseyi vetosuyla uluslararası hesap verebilirliğini bloke ediyor.”

Kuşatılmış sahil şeridindeki Filistinliler, evlerine dönme haklarını talep eden protesto gösterileri düzenliyor ve toprakları 70 yıl önce İsrail güçleri tarafından işgal edildi.

İsrail kuvvetleri 124 Filistinli’yi öldürdü  ve 3 bin 800’den fazla insanı yaraladı.

En az 40 Filistinlinin, İsrail’in Gazze sınırındaki eylemlerinde uğradığı saldırı sonucunda kol ve bacaklarının kesilmesi gerekiyor.

İsrailli yetkililer, askerlerinin kendilerini savunma amaçlı hareket ettiklerini ve protestocuları çitleri ihlal etmekten alıkoymak için angajman kurallarına bağlı kaldıklarını iddia ediyorlar.

HRW raporu, İsrail’in “aşırı güç kullanımı” nı kınayan bir kararı oylamak üzere yapılacak bir BM Genel Kurul toplantısından önce geldi.

Bu arada ABD, 2 Haziran’da Kuveytli sivillerin korunmasını talep eden bir BM Güvenlik Konseyi kararına karşı oy kullandı.

İsrail, geçtiğimiz on yıl boyunca Gazze Şeridi’ndeki üç savaşında savaş suçları işlemekle suçlanıyor.

Asyanın Sesi

Bir cevap yazın

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN